От ресторантьорския бранш отговориха с отворено писмо на изказванията на здравния министър днес, че не се обсъжда вариант за отваряне на заведенията в отговор на заплахите за бунт от страна на ресторантьорите и собствениците на нощни клубове и дискотеки.
Българската асоциация на заведенията и сдружение на заведенията в България са адресирали писмото до Томислав Дончев, Костадин Ангелов, Марияна Николова, Деница Сачева и Лъчезар Борисов. В него са обособени пет точки за "туширане на напрежението", които съдържат предложения за успокояване на бранша:
1. Всички заведения за хранене да отворят на 01 февруари 2021 г. при спазване на всички противоепидемични мерки, действащи от преди забраната за работа. Нощните клубове да отворят на 12 февруари 2021 г.
2. Изплащане на компенсациите на персонала за ноември и декември - до 31 януари 2021 г.
3. Изплащане на компенсациите за персонала за месец януари до 10 дни след датата на кандидатстване.
4. Изплащане на компенсациите за затворени обекти - до 31 януари 2021 г.
5. Идеята за поетапно отваряне да се реализира по следния начин: Всеки собственик да прецени дали да отложи отварянето на своя обект/обекти, като тези, които изберат да отворят на по-късен етап, да получат като стимул и компенсация 20% на база оборот, а персоналът им - 75% от осигурителния доход.
Писмото с предложенията, подписано от председателя на БАЗ Ричард Алибегов и председателя на СЗБ Емил Коларов, идва няколко часа след гневен пост във Facebook профила на Алибегов.
"Ако до 2 седмици не се вземе решение за отваряне на нашия сектор, тъй като ние сме на последно място по заболеваемост в Европа, ние няма накъде да паднем повече - ще приложим италианския модел. Всички заведения ще отворят в един ден и ще работят оттук нататък. От един момент нататък вече няма какво да се губи. Повече няма да чакаме", написа председателят на БАЗ там.
От БАЗ публикуваха и своеобразна анкета към своите членове в профила си във Facebook. Същият текст бе разпространен и от другата браншова организация Сдружения на заведенията в България. Там се пита какви да са следващите действия на затворените бизнеси (не само заведенията), ако щабът удължи забраната за работа след 31 януари. След предложенията са организиране на национален протест, обявяване на гражданско неподчинение по примера на Италия, национален протест и последващо отваряне при неудовлетворяване на исканията, съгласяване с това бизнесите да останат затворени, но ако компенсанциите бъдат изплатени до 31 януари.
Реакцията на ресторантьорите се случва след като полиция и здравни инспектори разкриха нелегални партита в заведения в Пловдив и София през уикенда и глобиха посетителите и собствениците на обектите.
Нарушенията на правилата за събиране на хора и на ограничението хотелските ресторанти да работят до 22 ч. съвпада и с акции на гражданско неподчинение в Италия. На 15 януари стотици ресторантьори в Италия отвориха врати въпреки противоепидемичните мерки, които според собствениците убиват малкия и среден бизнес и ограничават правата и свободата на хората. В социалните мрежи посетители качиха клипове от различни препълнени заведения.
"Предстои обсъждане на предложението ресторантите, по примера на хотелите, да отворят при капацитет от 50% и да работят от 6 ч. сутринта до 22 ч., ако епидемичната обстановка позволява това разхлабване на мерките", каза тази сутрин пред БНТ вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова.
Ресторантите в България са затворени със заповед на Костадин Ангелов от 27 ноември 2020 г., а нощните заведения - от средата на октомври. Вторият локдаун за бранша е до 31 януари.