Приходите в бюджета на Русия от нефт и газ през януари са намалели с 46% в сравнение с януари 2022 г., според предварителните данни, изнесени от руското Министерство на финансите, съобщава ТАСС.
От данните на руското финансово министерство става ясно, че за 2022 г. приходите от нефт и газ възлизат на 426 млрд. рубли (5,96 млрд. долара). Спрямо същия период за миналата година това е с 46% по-нисък резултат, което се изразява в загуби за 12 млрд. долара.
Причината за по-ниските приходи най-вече може да се търси в по-ниските котировки на петрола от сорт "Уралс" и намаления износ на природен газ", се казва в предварителната оценка за изпълнението на бюджета за януари 2023 г.
От декември насам газовата компания "Газпром" вече не публикува данни за обемите на добив и експорт на газ.
Такава информация последно беше изнесена на 15 декември, като според посочените тогава данни за двете седмици на декември добивът на газ е спаднал с 24% в сравнение със същия период на предходната година, а експортът е рухнал с 60%, посочва Moscow Times.
От платформата BCS Global Markets посочват, че износът на руски газ за Турция и Европа за миналата година се равнява на 85 млрд. куб. м, което е най-ниското ниво в историята на съвременна Русия.
Оттам посочват сравнение с 1991 г., малко след падането на Желязната завеса, когато "Газпром" е продал на Европа 110 млрд. куб. м газ, докато в периода 1985 г. - 1991 г., при разпада на СССР, експортът е бил в границите между 70-110 млрд. куб. годишно.
Очакванията на Международната енергийна агенция са, че износът на руски газ към Европа ще продължи да пада и за тази година може да достигне ново историческо дъно от 60 млрд. куб. м.
Така, спирайки газа за почти всички европейски страни, президентът на Русия Владимир Путин успя за една година да ликвидира най-големия пазар на "Газпром", за изграждането на който бяха нужни повече от 50 г., отбелязва Moscow Times.
Според върховният представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел в момента Русия губи по 300 млн. евро на ден, заради наложеното от Европа ембарго върху руския петрол и наложения таван на цените на руските петролни продукти.
В коментар за испанския в. "Вангуардия" Борел посочва, че руският петрол вече се продава с 40 долара надолу от цената на сорта "Брент".
Според него санкциите срещу Русия дават своя резултат, а "войната струва скъпо на Кремъл".
"Очаква се дневните приходи от енергийни услуги на Русия да спаднат от около 800 млн. евро на 500 млн. евро след влизането в сила на последните ни мерки този месец", пише дипломатът.