Малка група свръхбогати хора биха могли да помогнат за решаването на световния глад само с част от богатството, което притежават. Това коментира пред CNN директорът на Световната програма за храните на ООН Дейвид Бийзли.
По думите му големите милиардери като Илон Мъск и Джеф Безос трябва да направят еднократен жест, с което ще могат да решат до голяма степен проблема с глада.
"6 милиарда долара, за да помогнем на 42 милиона души, които буквално ще умрат, ако не стигнем до тях навреме. Не е сложно", коментира Бийзли.
Във вторник стана ясно, че главният изпълнителен директор на Tesla Мъск е увеличил личното си състояние с между 25 и 36 млрд. долара според различните оценки на сп. Forbes и на Bloomberg, като според най-оптимистичните оценки той вече притежава активи за 289 милиарда долара - повече от всеки друг човек в историята.
Затова и Бийзли коментира, че с дарение, равносилно на само 2% от състоянието си Мъск може да промени изцяло борбата със световния глад.
Общото богатство на американските милиардери се е удвоило от началото на пандемията, достигайки през октомври внушителната сума от 5,04 билиона долара.
Според Бийзли в момента се заформя "перфектна буря" от кризи, включително глобалната пандемия от коронавируса и измененията в климата, които ще увеличат опасността от увеличаване на глада в световен мащаб, като много държави, по думите му, вече "чукат на вратата на глада".
Според доклад на Световната програма за храните само в Афганистан половината от населението на страната - 22,8 млн. души, е изправено пред остра криза с недостиг на храна.
На фона на сменената власт в страната, много фирми фалираха, довеждайки до пик на безработицата и до ликвидна криза, които поставят страната е на ръба на хуманитарна криза. Общо 3,2 милиона деца на възраст под 5 години са изложени на риск, се казва още в доклада.
Междувременно поредица от нови доклади на Белия дом предупреждават за ефектите от изменението на климата върху глобалната политика, като според анализаторите тези ефекти ще засегнат целия свят и ще създават тепърва проблеми на правителствата.
Докладите описват още как климатичните промени се явяват катализатор за нови миграционни процеси. От CNN отбелязват, че това е първият път, в който правителството на САЩ официално признава връзката между изменението на климата и миграцията.
От Световната програма за храните предупреждават за това нарастване на движението на големи групи хора, особено в "Сухия коридор" в Централна Америка.
Бийзли също коментира този регион, обхващащ държави като Гватемала, Хондурас, Ел Салвадор и Никарагуа. По думите му от ООН вече открай време се грижат за предоставяне на храни за тези държави, но влошаващият се климат, включително зачестилите урагани и внезапни наводнения, действат опустошително за общностите там.
В Етиопия Световната програма за храните изчислява, че 5,2 милиона души се нуждаят спешно от продоволствена помощ за региона Тигрей, където премиерът Абий Ахмед ръководи голяма офанзива срещу Народния освободителен фронт на Тигрей от миналата година насам. Оттогава са убити хиляди цивилни, а повече от 2 милиона са разселени.
Хуманитарни организации като Световната програма за храните се борят да доставят доставки на нуждаещите се в региона, което утежнява кризата.
Проблемът, според Бийзли, е, че организацията разполага с ограничени ресурси и вече все по-трудно намира храна, която да доставя до нуждаещите се държави. Проблеми има и с плащането на служителите, както и с наемането на камиони за превоз на храните.
Именно затова той се надява най-богатите хора на света да чуят апела му и да помогнат с малка част от богатството си.