Премиерът Николай Денков доказа, че разбира от туризъм по-малко и от нищо неразбиращата от сектора министърка на туризма, гласи становище на Българската асоциация на заведенията и Сдружението на заведенията в България.
То е повод заявката на Денков, че намаленият на 9% ДДС за ресторантите не трябва да остава в сила.
Денков се мотивира през уикенда, че ресторантьорският бизнес е във възходящ тренд, има повишен брой туристи и няма основание ниската ставка да се запази и през 2024 г.
Премиерът трябва да работи с цифри и анализи, а не с понятия като "голям" и "малък", отвърнаха от бранша. "Държава, която претендира да е туристическа, трябва да брани и развива този сектор, а не всячески да се чуди как да го съсипе", смятат оттам.
Заведенията искат помощ с реални действия, подобно на Гърция, Турция, Албания и Черна Гора, които са преките конкуренти на България за този пазар.
Оттам припомнят, че Националният статистически институт отчита спад на чуждестранните туристи. Справката спрямо последната година преди пандемията - 2019 г., сочи спад от близо 250 000 чужденци, посетили страната ни с цел почивка през месец юли. Данните за юни също показват спад и август едва ли ще обърне тази тенденция, смятат ресторантьорите.
"Всъщност броят на туристите наистина определя до голяма степен ставката на ДДС за ресторантьори и хотелиери. Колкото повече са те, толкова по-благоприятни трябва да са условията за бранша. Иначе в Гърция, например, нямаше да има диференцирано ДДС", мотивират се оттам.
Официалните данни сочат, че след намалената ставка на ДДС, средствата влезли в държавния бюджет от преки и косвени данъци в ресторантьорския бранш са се увеличили, а не са намалели, припомнят още от сектора.
Оттам допълват и че в 24 държави от Европейския съюз ставките за ДДС в секторите хотелиерство и ресторантьорство са диференцирани.