Нидерландия показа потенциала си и се класира убедително за 1/4-финалите

Нидерландия показа потенциала си и се класира убедително за 1/4-финалите Снимка: Getty Images

Нидерландия изигра най-добрия си мач от началото на Евро 2024 и победи Румъния с 3:0, за да се класира за четвъртфиналите на шампионата.

Тимът на Роналд Куман доминираше през целия двубой, създаде множество положения и можеше да вкара още поне няколко гола на съперника си.

Срещата започна обнадеждаващо за румънците, които се стремяха да бъдат агресивни и организираха 1-2 нелоши атаки.

Този период обаче продължи кратко и скоро Нидерландия тотално владееше инициативата.

В 20-ата минута Коди Гакпо си спечели пространство по левия фланг, стреля в близкия ъгъл и откри резултата след неубедителна намеса на Ница.

"Лалетата" продължаваха да доминират тотално и на няколко пъти се разминаха с втори гол, докато Румъния беше в глуха защита.

Едва в края на полувремето балканците излязоха малко по-напред и пробваха да отвърнат на удара.

През втората част нидерландските атаки оставаха доста опасни, но Мемфис Депай, Върджил ван Дайк и Джоуи Веерман се изредиха да пропускат.

Втори гол на Гакпо пък беше отменен заради засада.

В 83-тата минута резервата Дониел Мален най-сетне отбеляза успокояващия втори гол след отличен пробив на Гакпо на аутлинията.

В добавеното време Мален се разписа още веднъж след контраатака и резултатът стана класически.

В следващия кръг "лалетата" ще срещнат победителя от осминафинала между Турция и Австрия.