Колко сгради отпреди Освобождението съществуват в днешна София? Къде са пиели кафе Иван Вазов и хората от кръга "Мисъл"? Какъв "доктор" всъщност е д-р Кръстев? Кой е Змей Горянин? Кой някога е бил единственият пекар в квартал "Лозенец", посещаван от всички живущи там? Отговорите на всички тези и още много интересни въпроси ще чуете в този епизод на подкаста "Първа страница", благодарение на госта ни Виктор Топалов - създател на платформата "Бохемска София" и ходещ архив с увлекателни истории за столицата и хората, които са я обитавали. Гледайте разговора ни с него тук:
Виктор се занимава с историята на София от 2016 г. насам, а този му интерес през 2019-та се превръща в "Бохемска София" - дигитална платформа, разказваща за столицата в периода между Освобождението и края на Втората световна война.
Както ще видите и чуете в този епизод на "Първа страница", Виктор сякаш е непресъхващ извор от истории за града. Истории, които е събирал години наред и които споделя с всеки желаещ да ги научи.
Разговорът може да гледате както във видеото горе, така и в канала на Webcafe.bg в YouTube. Така ще научите още:
- колко ценна е ротондата в София - място, за което в Западна Европа щеше "да има опашки";
- София като поле за изява в миналото - буквално и преносно. Както за проектанти и архитекти, които са изграждали разрастващия се град, така и за творците, които са били привлечени към него.
- Колко процента от столицата са построени само през последните 145 години (подсказваме: много!)
- Как и вашата семейна история може да се окаже интересно парче от пъзела на София в началото на XX век.
Ако предпочитате само да слушате подкасти (например когато сте на разходка из София и я гледате с нови очи), чуйте разговора ни с Виктор Топалов в Spotify:
Аз и ко-водещата Темз Арабаджиева често бяхме изумени от нещата, които Виктор разказва и до които е достигнал с помощта на много усилия, ровене из документи и срещи с живи свидетели на историята на София.
В случай, че имате слабост към българската литература, в тази "Първа страница" ще се потопите в творческите среди от началото на XX век, враждите на кръга "Мисъл" и Иван Вазов, близките до "Златорог" и "Литературен глас" творци, но и конкуренцията, която е провокирала всеки да се опитва да е по-добър.
Тема, която Виктор разглежда в книгата си "Кварталът на писателите: Пътеводител на Бохемска София". Освен нея той е автор и на "Бохемска София: Духът на стария град" и съавтор и съставител на "Бохемска София: Истории от жълтите павета".
"Една от целите на моята дейност в "Бохемска София" е да покажа, че София не се е появила ей така изведнъж 1879-а, да разбия митовете, че е била едва ли не последното село на България и че по някакво невероятно чудо е станала столица. Напротив, София има своето достойно минало, бидейки главен град в различни империи", обяснява Виктор Топалов - перфектният гид, който да ви поведе из страниците на столицата.
Отново за слушащите, а не гледащите подкасти - може би предпочитате друго приложение или платформа за слушане на подкасти? Има ни във всички, просто потърсете "Първа страница". Или ни чуйте например в SoundCloud:
Подкастът "Първа страница" e общ проект на Webcafe.bg и "С книги под завивките". В него водещите Темз Арабаджиева и Антон Биров ви срещат с интересни личности, изявяващи се в различни сфери. Те ви разказват за своите живот, кариера, любими писатели и всичко друго, за което се сетим да ги попитаме.
Нов епизод с различен гост и неговите/нейните книжни препоръки ви очакват веднъж на две седмици, винаги в четвъртък. Видео епизодите на "Първа страница" може да гледате както в сайта Webcafe.bg, така и в канала на Webcafe.bg в YouTube.
Абонирайте се там, за да не пропускате епизод, а същото може да направите и в някоя добре позната платформа за слушане на подкасти: