Комитетът за подкрепа на семействата на жертвите от трагедията на "Хилзбъро" обяви, че едноминутното мълчание в памет на Маргърет Тачър ще бъде "унижение и обида за всеки фен".
Групата бе сформирана през 1989 година в помощ на близките на загиналите на стадиона в Шефийлд.
През последните дни натискът върху футболните клубове да почетат бившия премиер министър на Великобритания расте, но от сдружението на феновете настояват всеки отбор сам да решава дали да призове за минута мълчание или аплодисменти в памет на Желязната лейди.
Запалянковците на Ливърпул никога няма да простят отношението на Тачър и нейното правителство, което е отговорно за "най-голямата фалшификация за последните 25 години".
Припомняме, че през есента бе отворен докладът на независима комисия, преразгледала доказателствата по делото, папки с аутопсии, полицейски и свидетелски показания, в които лъснаха редица истини, останали скрити за публиката над две десетилетия.
Най-важните разкрития:
- Полицията и Футболната асоциация са пренебрегнали два сигнала за опасност на арената. През 1981 г. на същата трибуна "Лепингс лейн" са тежко ранени 38 фенове на Тотнъм преди мач с Уулвърхемптън. Година преди трагедията Евертън подава официален протест заради проблеми със свои запалянковци пак там. Но мачът се играе.
- Полицията допуска кардинална грешка, отваряйки вход на вече пълен сектор и тласкайки в него останали отвън близо 2000 фенове. Така хората вътре са смачкани, а полицията закъснява фатално с отваряне на оградите към терена - единствен възможен изход.
- 41 от 96-те загинали е можело да бъдат спасени. Те са дишали и след 15,15 ч местно време. Досега този час се приемаше за фатален - тоест всички жертви са били мъртви до тази минута. Оказа се, че така е прикрито закъснялото действие на медиците, както и грешното решение на полицията да не пуска дълго време на терена линейките поради страх от хулигански изстъпления. 15-годишният Кевин Уилямс издъхва около 16 ч след закъсняла помощ. Това бе разкрито в доклада за аутопсията му, която е била скрита толкова години.
- Дори на 10-12 годишни деца сред загиналите са правени кръвни проби за алкохол. Извършени са фалшификации в регистрите, променени са досиета. Целта е била вината да бъде хвърлена върху феновете, изкарани пияни и криминално проявени.
- 116 от 161 полицейски доклада по случая са подправени или подменени, за да се изтрият критики към действията на униформените.
- Депутатът от Шефийлд Ървин Патник е човекът, получил задачата да подаде към медиите фалшиви информации. Той бил близък до премиера Маргарет Тачър.
През септември настоящият министър-председател на Великобритания Дейвид Камерън се извини от името на всички правителства за последния четвърт век на близките на жертвите за "двойната несправедливост - трагедията и нейното прикриване с лъжи".
"Срам за страната ни", изказа се тогава в парламента Ед Милибанд, лидер на лейбъристите.
В понеделник вечерта, само часове след кончината, Тачър не бе почетена преди дербито на Манчестър между Юнайтед и Сити на "Олд Трафорд". От Рединг също обявиха, че няма да има едноминутно мълчание за Желязната лейди преди следващия домакински мач на тима, който е срещу ... Ливърпул.