Сити наказа Арсенал по шампионски и се настани на първото място

Сити наказа Арсенал по шампионски и се настани на първото място Снимка: Getty Images

Манчестър Сити удари Арсенал с 3:1 на "Емирейтс" в голямото дерби между първия и втория във Висшата лига.

Тимът на Пеп Гуардиола изкова шампионска победа, макар че беше надигран през първата част, след която резултатът беше 1:1. Успехът изравни двата отбора в таблицата, но Сити вече заема първото място по голова разлика.

Домакините започнаха по-добре мача и стигнаха до първото отлично положение, при което Еди Нкетия не уцели вратата с глава.

"Артилеристите" обаче допуснаха много груба грешка и Сити нанесе първия удар.

В 24-тата минута Томиясу направи твърде нескопосан опит да върне към вратаря и просто изведе Кевин Де Бройне на изстрелна позиция, а белгиецът с едно докосване прехвърли Рамсдейл за 1:0.

Арсенал направи две опасни атаки в опит да изравни и в 39-ата минута се стигна до най-дискусионния момент.

Нкетия получи подаване в пеналта, насочи топката към вратата и се сблъска с Едерсон. Нейтън Аке изчисти от голлинията, но Антъни Тейлър изтълкува ситуацията като нарушение на вратаря и отсъди дузпа.

Въпреки бурните протести от Сити, решението вече беше взето, а Букайо Сака отбеляза наказателния удар - 1:1.

В добавеното време на първата част Сити се отчете с греда след удар с глава на Родри и двоен рикошет.

След почивката мачът продължаваше да бъде оспорван, но постепенно шампионите наложиха волята си. В 57-ата минута "гражданите" получиха дузпа за нарушение на Габриел срещу Ерлинг Холанд.

ВАР обаче видя засада при подаването към норвежеца и дузпата беше отменена. После Зинченко направи груба грешка и загуби топката в близост до наказателното поле на Арсенал, но Рамсдейл излезе навреме и блокира Холанд.

В 72-рата минута Сити поведе отново - още една загубена топка от "топчиите" в опасна зона доведе до бърза контраатака и подаване към Джак Грийлиш, който беше сам отляво и с премерен удар направи 2:1.

Помогна му и лек рикошет в Томиясу.

Ерлинг Холанд не пропусна да се запише сред голмайсторите и да реши всичко десетина минути преди края. Той пое с левия крак подаване на Де Бройне и веднага стреля с десния за крайното 3:1.

В класирането Сити и Арсенал имат по 51 т., но "артилеристите" все още са с мач по-малко. Все пак за "гражданите" победата е с огромна стойност, тъй като до неотдавна те изоставаха с 8 т. зад днешния си съперник.

Третият Манчестър Юнайтед е с 46 т. и също остава в борбата за титлата.