За качествата на Оле Гунар Солскяер като треньор и мотиватор се е изписало много. Очевидно е, че норвежецът е далеч от качествата на топ специалистите в професията, рядко има План Б, когато нещата не потръгнат и не успява да промени първоначалната си стратегия по време на двубоите, когато Манчестър Юнайтед се нуждае от нещо различно, за да стигне до победата.
Но при загубата с 2:4 от Лестър през уикенда футболистите му направиха всичко възможно, за да засенчат треньорската му безпомощност. И в частност капитанът Хари Магуайър.
Юнайтед избърза с връщането му в игра след контузия, но колкото и да си контузен, нямаш извинение, ако си сбъркал и при четирите гола на съперника. Още повече, ако носиш капитанската лента на ръката си и за теб са дадени почти 90 милиона евро.
Ще погледнем детайлно и четирите гола на Лестър (а може би Магуайър просто е искал да помогне на бившия си отбор, кой знае?) и нагледно ще покажем грешките на английския бранител, довели до головете във вратата на Давид де Хеа. Защото имаше и такива, които просто не се превърнаха в гол.
Най-очевидната грешка Магуайър допусна при първото попадение на "лисиците". Мейсън Грийнууд бе извел гостите напред в резултата с прекрасна тупалка от 20-ина метра, но малко по-късно Юри Тилеманс изравни с красив прехвърлящ фалцов удар.
Секунди преди прекрасното му изпълнение обаче Хари Магуайър загуби топката в близост до наказателното си поле. Защитникът на Юнайтед не подходи достатъчно сериозно, изчака топката сама да дойде при него след един пас на Де Хеа и тя му бе отнета Келечи Ихеаначо.
На стопкадрите се вижда как нападателят на Лестър веднага тръгва да атакува топката, докато защитникът на "червените дяволи" е твърде пасивен. Заради което следва и жест на недоволство от Де Хеа, а секунди по-късно - и самият гол.
За второто попадение Магуайър има тройна вина. Де Хеа прави спасяване с крак след удар на Патсон Дака, след което капитанът на Юнайтед изчиства топката в корнер, без да е притесняван от никого.
След изпълнението на ъгловия удар, Магуайър играе с топката, но не успява да я изчисти. Тя попада в краката на Дака, чийто удар е блокиран от Де Хеа, но при добавката Суюнджу прави резултата 2:1.
Защитникът на Лестър обаче щеше да бъде в положение на засада, ако не бе Магуайър. Английският бранител не се изтегли навреме и така покри цели трима играчи на Лестър, единият от които Суюнджу.
Това се случи в 78-ата минута. Четири по-късно Маркъс Рашфорд изравни, възползвайки се от великолепен извеждащ пас на Виктор Линдельоф. Шведът заместваше контузения Рафаел Варан и въпреки че и той често допуска грешки, срещу Лестър изглеждаше с няколко класи над Магуайър.
"Лисиците" отново поведоха с атака директно от центъра след гола на Рашфорд. За това и за последното попадение капитанът може да си подели вината със сънародника си Аарън Уан-Бисака, който освен в нападение, започва да става безполезен и в защита.
Бисака не успя да спре Тимоти Кастан и дори получи жълт картон за закъснялото си влизане край тъч линията. Впоследствие Айосе Перес успя да се справи със Скот Мактоминей и Джеси Лингатд, които също не положиха особени усилия да му попречат да центрира.
Така стигаме и до грешката на Магуайър. Преди центрирането капитанът е в близост до Джейми Варди, докато Линдельоф е готов да осигури подкрепа при спирането на Перес. В далечния край на екрана пък Люк Шоу се грижи за Дака. Секунда-две по-късно обаче Магуайър забравя за Варди и се озовава док Линдельоф и Шоу, докато нападателят на Лестър остава абсолютно сам и напълно необезпокояван праща топката в мрежата на Де Хеа за трети път.
Вината за четвъртия гол е още по-очевидно поделена между Бисака и Магуайър.
Десният бек на Юнайтед опита да си поигра на котка и мишка с Варди, но той остана изиграният. Отново играч на Лестър показа, че има далеч по-голямо желание за победа от свой съперник в червено и бяло, което бе и основната разлика между двата тима в мача.
Бисака се забави с изчистването на една топка, като имаше и няколко други опции да подаде на свои съотборници, но позволи да бъде изпреварен от Варди, след което и го фаулира. Това се случва в 91-вата минута при резултат 3:2 за Лестър, но капитанът на "лисиците", за разлика от този на Юнайтед, ври и кипи от енергия и се бори за абсолютно всяка една топка.
От центрирането след свободния удар Бисака и Магуайър не успяха да се разберат кой точно да пази Дака, който им се изплъзна и добута топката зад гол линията за крайното 4:2.
Представянето на Магуайър и Бисака бе наистина кошмарно, но и цялата защита на Юнайтед не получаваше никаква подкрепа от футболистите пред себе си. Лестър преодоляваше линиите на "червените дяволи" без никакъв проблем и цялата тежест падаше върху отбраната на гостите.
Това беше може би най-слабият мач в кариерата на Магуайър, и то точно срещу бившия му отбор Лестър. Феновете на сегашния му се надяват това да е било изолиран случай, иначе "червените дяволи" ще трябва да влязат в прецедура по избиране на нов капитан.
Юнайтед загуби не само заради лошата постройка на тима и липсата на адекватна реакция от Солскяер по време на мача, но и заради липсата на агресия, липсата на желанието за победа. Не може вратарят ти да ти е най-добрият футболист, както отбеляза и Каспер Шмайхел за колегата си Де Хеа след края на мача, срещу отбор, който не бе побеждавал в предишните четири кръга.
Но загуби и заради грубите индивидуални грешки на капитана си. В Англия често обичат да критикуват чужденците, като пазят определени свои. Такъв е случаят не само с Магуайър, но и с Уан-Бисака, който продължава да сваля нивото.
"Червените дяволи" имат само една победа в последните си пет мача във всички състезания, а на Солскяер тепърва "ще му пари". Ако Юнайтед продължи да изглежда така, можем да си представим на какъв резултат ще отиде тимът на Оле в следващите си мачове, в които се изправя на два пъти срещу Аталанта в Шампионската лига, а в Англия играе последователно срещу Ливърпул, Тотнъм и Манчестър Сити.
В тези двубои Юнайтед трябва да покаже има ли качествен треньор и има ли истински капитан. Ако не го направи, последствията трябва да бъгат мигновени.