Можете ли да си представите да прекарате 18 часа в самолет?
По-скоро не, но има хора, които пътуват почти толкова. И ще стават все повече, защото полетите стават все по-дълги.
Директните пътнически полети, изминаващи над 14-15 000 километра започват да се превръщат в норма.
Последният рекорд ще е дело на Cathay Pacific, основният превозвач на Хонг Конг. Той планира най-дългия пътнически полет на света - от Ню Йорк до Хонг Конг, съобщиха от компанията, цитирани от АФП.
При него ще бъдат изминати 16 668 км. Удължаването на разстоянието на отдавна съществуващия полет се налага заради новия маршрут, който на практика заобикаля Русия.
Така полетът ще трябва да мине над Атлантическия океан и над Европа. Според сайта на компанията, насроченият за 3 април директен полет е с очаквано времетраене 17 часа и 50 минути. Не е ясно обаче дали това е въпросният полет.
От Cathay твърдят, че промяната се дължи на по-добри ветрове, а не цели да избегне руското въздушно пространство. "Сравняваме маршрути всеки ден и летим по най-ефективния маршрут спрямо условията", обясняват оттам пред Си Ен Ен.
По това време на годината над Атлантика има силни попътни ветрове, които ще гарантират полет от 16-17 часа, което е по-удачно от маршрута над Тихия океан, допълват от компанията.
Така Cathay ще изпревари настоящият лидер в класацията за най-дълъг полет - този на Singapore Airlines от Сингапур до Ню Йорк. Той преминава по-кратко разстояние от 15 343 км., но за 18 часа. Ако разлика от 10 минути при толкова изтощителни полети е от значение де.
За подобен полет човек може да изгледа всички 6 филма "Мисията невъзможна", плюс "Топ гън" и "Джери Макгуайър" - в случай, че точно в небето ви се гледа Том Круз, като пак ще остане един час скука.
През миналата година към рекордьорите се доближиха още два маршрута.
Единият е от Окланд, Нова Зеландия, до Доха, Катар на Qatar Airways- с дължина 14 535 км и продължителност 17 часа и 40 минути и преминаване на 10 часови зони. Другият е полетът от Пърт, Австралия до Лондон, на Quantas - 14 500 км, които се вземат средно за 17 часа и 20 минути.
Преди пандемията Cathay имаше по три полета на ден между Хонг Конг и Ню Йорк. И в момента полетите но азиатския финансов хъб са малко и редовно биват отменяни заради изключително стриктните противоепидемични мерки срещу коронавируса в Хонг Конг, които водят и до липса на пътници.
От 1 април обаче правителството на Хонг Конг облекчава част от мерките и полети от САЩ и още няколко страни отново ще могат да кацат там.
Всъщност, пандемията само забави процеса за удължаване на полетите. Самолетите стават все по-ефективни по отношение разхода на гориво, което позволява и удължаването на маршрутите им. И с падането на ограничения и облекчаването на условията за пътувания, полетите ще стават все по-дълги, при това в съвсем скоро време.
За по-късно тази година, например, са насрочени пътнически полети от по над 17 часа и половина, макар и за по-кратки разстояния от "едва" 14 000 км. Сред тях са полети от Ню Йорк и Далас съответно до Окланд и Мелбърн, Австралия.