Дузпи закопаха Япония, хърватите имат нов герой

Дузпи закопаха Япония, хърватите имат нов герой Снимка: Getty Images

Убиецът на гиганти Япония отпадна от Мондиал 2022 след загуба от Хърватия след дузпи. Редовното време и продълженията приключиха при резултат 1:1.

При дузпите японците бяха трагични и изпуснаха три от четирите си изстрела. Всъщност, по-точно е да кажем, че опитите им от бялата точка бяха спасени от новата звезда на "шахматистите" - вратаря Доминик Ливакович.

За Хърватия изпусна единствено Марко Ливая, чийто удар срещна гредата.

Иначе, Дайсън Маеда изведе японците напред секунди преди края на първата част, възползвайки се от неразбирателство в наказателното поле на "карираните" след центриране от фланга.

Японската преднина не просъществува дълго и в 55-ата един то най-добрите на терена - Иван Перишич, изравни със страхотен удар с глава от над 10 метра.

Малко по-късно дойдоха два по-сериозни шанса за хърватите, но спасяване на Гонда след бомбен удар на Лука Модрич и изстрел с глава на Будимир в аут не доведоха до нов гол за селекцията на Златко Далич.

В продълженията единственото по-интересно положение бе един мощен удар на "деветката" на Япония - Митома, който влезе като резерва през втората част, но той бе спасен от Ливакович.

При дузпите Ливакович отново бе герой за Хърватия със своите три спасявания, с които класира страната си на 1/4-финалите. Там "карираните" очакват победителя от мача между Бразилия и Южна Корея.

За Япония това е четвърто отпадане на 1/8-финал. Страната на изгряващото слънце така и не успява да прескочи по-напред от тази фаза на световни първенства, въпреки че в груповата фаза в Катар победи два световни шампиона - Германия и Испания.

Пропуските за японците от бялата точка направиха Минамино, Митома и капитанът Мая Йошида, като единствено Асано успя да вкара своята дузпа. А както вече стана дума, Ливая бе единственият хърватин, изпуснал своята дузпа, стреляйки в гредата.