Възможно ли е обединението на всички българи, без значение къде са избрали да живеят, в името на по-доброто бъдеще на родината?
Това е фокусът на предстоящия нов сезон на риалити формата "Фермата", чиято премиера е днес, 7 септември. Сезонът ще мине под мотото "Съединение" и ще събере на екран българи както от страната, така и от чужбина. Всички те ще се борят за традиционната награда от 100 000 лева.
В новия сезон на "Фермата" ще участват 21 души. Половината от тях са българи, които са избрали да градят своя живот и бъдеще в чужбина. Другата половина са такива, които са избрали да останат у нас.
Участниците са избрани сред 4000 души, които са кандидатствали за участие в този сезон – рекорд за формата до момента.
Сред влизащите във "Фермата" са и няколко известни личности – олимпийският медалист Йордан Йовчев, лекоатлетката Ваня Стамболова, бизнесменът Ивайло Караньотов и вокалистът на Д2 Деян Каменов – Дидо. Те за пръв път ще участват в риалити формат.
Йордан Йовчев е поканен да влезе в ролята на вдъхновител и ментор на участниците.
Причината е, че той е ярък пример за българин, който е работил по света и е живял в чужбина, но въпреки това винаги се е състезавал за България. Олимпийският медалист коментира, че иска да помогне на двата отбора да се обединят и "да започнат да градят заедно". А заради личната си история, Йовчев е на мнение, че може да бъде част както от единия, така и от другия отбор.
Сблъсъкът и участниците
Преди да се стигне до обединение обаче, я има раздялата. Участниците в новия сезон ще бъдат разделени на два отбора още в самото начало на "Фермата". Първият отбор ще включва 12 българи, които са избрали да останат и да живеят в България. Вторият ще е по-малък – в него ще влязат 9 българи, които са решили да търсят щастието си в друга държава.
Сред тях са еднояйчни близначки с успешен бизнес зад граница. Те вярват, че могат да постигат успехи само извън родната им страна и ще се състезават като един участник. Успяла жена, която живее в Лондон, също е убедена, че никога не би се върнала у нас. Според нея навън децата й получават най-доброто образование.
Не всички обаче споделят това мнение. Сред участниците в този сезон е и млада майка, която чрез "Фермата" иска да убеди съпруга си да се завърнат у нас. Мотивацията й? Носталгия.
В отбора на българите, живеещи в чужбина, влиза и младо момче, което е израснало в САЩ и търси своите корени, както и бесарабска българка.
Един от другите любопитни участници е наследница на фамилия, свързана с тоталитарния режим в България. Нейното желание е да развенчае "митовете, свързани с привилегиите" на хората от режима.
Разнопосочни мнения вероятно ще породи и българомохамеданин, който твърди, че в страната не е имало турско робство.
Сред участниците има и примери за хора, които са успели да се измъкнат от тъмната страна на живота у нас и да се захванат с нещо по-добро. Такива са баща на 4 деца, отказал се от сенчест бизнес, за да промени живота си в положителна посока, както и роден в гето ром, който се отказва от "лошия път" след като открива вярата.
Защо емиграцията и конфликтът "българи у нас" и "българи в чужбина"?
Целият този разнообразен състав от участници ясно показва идеята, залегнала в основата на новия сезон. Тя обаче не е случайна.
Темата за живеещите извън страната българи има своето място във "Фермата" още от първия му сезон. Значението й постепенно расте и така се стига до идеята сезон 4 да събере под един покрив българи, живеещи във и извън страната.
Продуцентите на шоуто Иван и Андрей обясняват, че тяхната задача била да "разрешат споровете" между двете групи и да ги обединят.
По случай новия сезон на шоуто bTV са поръчали на Kantar TNS национално представително проучване по темата. То е показало, че повече от половината от населението на България е засегнато от емиграцията.
Според анкетираните основните причини за емиграцията са по-доброто заплащане на труда зад граница, постигането на по-добър стандарт на живот, по-добро образование и реализация за децата.
Около 33% от анкетираните казват, че близките им са емигрирали, за да натрупат спестявания и да помагат на семействата си тук. Едва около 15% от българите с близки в чужбина са на мнение, че има вероятност те да се завърнат. Те обаче вярват, че по-добре платената работа (за 50%) и носталгията (за 38%) биха мотивирали близките им да купят еднопосочен билет за България.
Въпреки това обаче 70% от запитаните са на мнение, че сънародниците им в чужбина живеят по-добре, отколкото биха били в България.
Според изследването доминира мнението, че българите емигранти в по-голяма степен се включват в обществени каузи за страната и допринасят за просперитета й в сравнение със сънародниците им тук.
Всички тези изводи са основата на вечните спорове между емигранти и българи, останали да живеят в страната – кой милее повече за България и предателство към родината ли е да я напуснеш. Това коментира програмният директор на bTV Media Group Маргарита Александрова на пресконференция по случай новия сезон.
Локацията за нея беше хитро избрана – Терминал 2 на Летище София, или мястото, на което българите напускат родината или се връщат в нея.
Интересът към темата за емиграцията е причината тя да залегне в новия сезон на "Фермата". Все пак обаче шоуто е с развлекателен формат. По думите на изпълнителния директор на bTV Media Group Флориан Скала то "няма да заема страни и позиции, нито дава решения". Вместо това ще даде на зрителите храна за размисъл и дискусии.
"Фермата" ще се излъчва всяка неделя от 20 часа и от понеделник до петък от 21 часа. И отново най-големият въпрос е кой ще се окаже най-достоен за наградата от 100 000 лева.