Стрийминг платформата Netflix със сигурност печели от хитовия си южнокорейски сериал Squid Game, но и други успяват да изкарат пари от популярността на шоуто. При това с измама.
Хора, стоящи зад идеята за криптовалута с името Squid Game (SQUID), са сложили край на "проекта" си, с което са завлекли инвеститорите с 2,1 милиона долара.
В случая става дума за кражба, определяна като "дърпане на килима" изпод краката на инвеститори в криптовалути. Как се осъществява: създателите на дадена криптовалута бързо превръщат своите запаси от валутата в истински пари, след което чрез възможност, заложена в кода, убиват ликвидността на творението си.
Че нещо не е наред със SQUID е видно от самото начало.
Криптовалутата се появява в последната седмица на октомври. Предполагаемо е трябвало да бъде свързана с провеждането на онлайн турнир през ноември, в който играчите да ползват SQUID-ове, за да напредват в играта, след което - отново предполагаемо - е щяло да бъде възможна замяната на SQUID-овете с друга криптовалута или фиатни пари.
Да, ама не. Дори отвъд описанието подозрителните неща са налице. Например посветеният на криптовалутата сайт, регистриран преди едва три седмици, и изпълнен с множество правописни грешки. Той вече не съществува.
От изданието Gizmodo, които още миналата седмица надушват измамата и предупреждават читателите си, посочват и че каналът на SQUID в Telegram не е позволявал коментари от външни хора, а в профила в Twitter са били забранени отговорите на публикациите.
И се стига до най-очевидния фактор, че става дума за измама: никой от хората, закупили от криптовалутата, не е имал възможност да я продава.
Същевременно в големи западни медии се обърна внимание на това как за няколко дни стойността на SQUID е скочила с няколко десетки хиляди процента, което, разбираемо, е създало още по-голям интерес, а вероятно е довело и до повече измамени.
И е факт - пуснатата на 26 октомври криптовалута за едва няколко дни достига стойност 2856 долара, преди на 1 ноември, понеделник, да се срине до под 1 цент за един SQUID.
Сривът в цената се случва малко след като социалната мрежа Twitter обозначава профилите, свързани със SQUID като "съмнителни". Това включва и официалния акаунт с над 70 хиляди последователи.
Подобна измама, при която попкултурен феномен се използва за медийно внимание и бърза печалба, е била криптовалутата Mando, вдъхновена от сериала The Mandalorian на стрийминг платформата Disney+. Тя се появява без разрешението на компанията "Дисни" и в крайна сметка отново се стига до "издърпване на килима" под краката на подведените инвеститори.
Това повдига въпросът и в наливането на пари в спорни нови проекти за криптовалути. To обаче едва ли ще спре, а и реално липсва начин да се различат измамници от хора, които наистина искат да създадат дълготрайна и устойчива криптовалута - освен може би горепосочените явни признаци, че нещо не е наред.
От Gizmodo препоръчват при инвестиране в криптовалута да не се гледа само цената, а да се провери и дали тя може да се продаде след закупуване. Защото в противен случай колкото и да расте цената, инвеститорът ще разполага с нещо, което уж има стойност, а всъщност няма.