Черните котки неоправдано страдат от векове от някои стереотипи и поверия в западната култура.
У нас например се смята, че носи лош късмет, ако черна котка ти мине път. В Европа традиционно черните котки са били свързвани и с магиите, вещерството и дявола. За съжаление старите митове водят до това, че и днес домашните любимци с този цвят са най-малко желани, осиновяват се по-рядко и, уви, е по-вероятно да бъдат евтаназирани в приютите.
Засега няма особени научни доказателства за връзка между характера на котката и цвета на козината ѝ. И е крайно време да се погрижим за по-добрата репутация на черните котки - например с тези 5 любопитни и забавни факта за тях:
В Япония те помагат на любовния живот
Тук може да вярваме, че черните котки носят лош късмет, но в Далечния изток не е точно така. В Япония се смята, че те са добри сватовници. На жените без партньор се препоръчва да си вземат черна котка, тъй като хората там са убедени, че точно такъв домашен любимец привлича най-много потенциалните ухажори.
Ние смятаме, че да видиш черна котка е на лошо, но там е обратното - да срещнеш такова животно може да значи, че ще имаш късмет с любовта. Някои дори поздравяват животното с "коничиуа", или "здравей", което допълнително помага за контрол над късмета.
Според китайския Фън шуй пък този вид животни са добра сила и носят късмет и щастие и закрилят хората около тях.
В Англия са сватбен подарък
В Мидландс в Англия черната котка е идеален подарък за булката, защото и там вярват, че носи късмет, щастие и дълъг и успешен брак. Това произтича от вярването, че черната котка у дома пази от лошите духове.
В Шотландия пък приемат, че ако на прага ти се появи черна котка, това е знак за успех и просперитет.
Черната козина върви с жълти очи
Често тази окраска е в комбинация със златисто жълти очи, които се открояват силно на тъмния фон на козината. Двете са свързани - черните котки имат повече от пигмента еумеланин, който прави козината им тъмна. Същият пигмент влияе и на цвета на очите.
Освен това гените за черния цвят са доминантни. Не всички котки с тази окраска са чисто черни и може да имат различни петна, но именно този цвят е най-често срещаният при обикновените домашни котки.
Тъмният цвят на козината осигурява по-добро прикритие през нощта, когато котките са активни и ловуват. А по-успешните ловци е по-вероятно да са по-здрави и да имат по-голям шанс да се размножават, което обяснява силата на "черния" ген.
Те всъщност променят цвета си
Черното може да изсветлее до кафеникаво-червено или ръждиво. Това става, ако котката е изложена дълго на слънце и ултравиолетовите лъчи разрушат пигмента в козината - подобно на обезцветяването на косата при хората, изложени дълго на силно слънце.
Веднъж променен, косъмът остава така, но след като падне, на негово място израства отново черен.
Само една порода е винаги черна
Доста породи могат да имат и черна окраска, но при една животните са единствено и само с този цвят. Това е Бомбайската котка - порода, създадена при кръстоска на Бурманска и обикновена домашна котка.
Освен тъмния цвят, за тази порода са характерни и медено-златните очи, а хората обичат да ги наричат домашни пантери заради лъскавата козина и елегантното, мускулесто телосложение.