Вицепремиерът Валери Симеонов публикува собствен анализ за готвената сделка за продажбата на ЧЕЗ, в който твърди, че чешката компания стои зад вътрешна схема за безпроблемна смяна на собствеността.
"Да, така е - сделката е нагласена, но не е незаконна. ЧЕЗ искат да продадат дружеството си в България за много пари на човек, който няма да го съсипе - затова самите те намират човека и самите те намират парите", пише Валери Симеонов в публикация във Facebook, за която изрично посочва, че "е лична позиция и не ангажира правителството по никакъв начин".
Симеонов изхожда от идеята, че стратегията на ЧЕЗ е да напусне България, за да се концентрира върху другите си бизнеси, но е важно продажбата да не опетни името на фирмата.
Продажбата на ТЕЦ Варна е била първата стъпка в освобождаването на големите активи на ЧЕЗ.
Симеонов посочва, че при втората стъпка - продажбата на търговията с ток - целите на компанията са били две: "максимална цена на продажбата и лоялен купувач, който няма да срине предприятието на втория месец".
"Започвам търг за активите в България, на който се явяват половин дузина фирми. Някои са с тъмно минало, други са несигурни, трети изобщо не познавам: Енерго-про (чешка фирма, но тази сделка ще бъде спряна от КЗК за монопол), фирма на Ковачки (несигурен играч със спорна репутация и много задължения), фирма на Бобокови (с добра история, но непознати), и още няколко турски, индийски и други чуждестранни фирми със съмнително минало и бъдеще", пише Валери Симеонов.
По думите му - изборът е спрял върху Гинка Върбакова само заради "сериозните препоръки" на металургичния магнат от Чехия Зденек Земек, който в миналото е финансирал част от бизнеса на "Инерком" в България и си е върнал парите "коректно".
"Няма как за това време (Земек и Върбакова) да не са си установили лични отношения на лоялност и доверие - все качества, които ЧЕЗ търсят в бъдещия си купувач", пише вицепремиерът.
Валери Симеонов твърди, че намирането на кредит от 300 млн. евро за финансиране на сделката не е било проблем поради това, че "реалните финансови отчети на ЧЕЗ лесно могат да убедят всяка банка, че парите ще бъдат върнати без проблеми за 20 години дори при днешната цена на тока". Това според него обяснява как бизнесът на Върбакова, който сам по себе си е "прекалено дребен и покрива едва 5% от цената на сделката", е успял да привлече доверието на авторитетна международна банка.
Симеонов казва още, че вкарването на юристката Милена Стоева в съвета на директорите на "Инерком" седмица преди подписването на договора е направено, "за да е сигурен контролът върху дружеството след неговата продажба". Той посочва, че Стоева е "един от най-високопоставените и верните на ръководството мениджъри на ЧЕЗ".
"Дали няма да излезе, че Върбакова не лъже, но скрива част от информацията за нагласената от самите ЧЕЗ сделка и банката-кредитор? Все пак, да не забравяме, че това е търговска тайна и че Върбакова можеше да откаже да бъде подлагана на разпит. Семейство Върбакови ще получава достатъчен дивидент за собствеността си, многократно по-голям от приходите от досегашния им бизнес. Така че и техният интерес е гарантиран", пише още Валери Симеонов и завършва със следното:
"Рекапитулация:
Върбакови - доволни :D
Банката - доволна :D
Клиентите на тази цена на тока - доволни :D
ЧЕЗ - доволен :D
При получаване на дялове - и държавата доволна :D
Корнелия - недоволна :("