Очакванията за гласуването в чужбина на предсрочните парламентарни избори на 2 април е, че между 170 000 и 215 000 наши сънародници извън страната ще идат до урните. Това заяви пред БНТ Стефан Манов от Обществения съвет към Централната избирателна комисия (ЦИК).
По думите му не се очакват и затруднения при организирането на вота зад граница.
"Честото протичане на избори доведе до някаква рутина в положителен смисъл. Най-накрая Външното министерство и дипломатическите и консулски представителства се научиха да работят с българските общности по места и да разчитат на тях. Тук-там, разбира се, има проблеми, но няма драма", посочи Манов.
Според него фактът, че за секциите в чужбина не е предвидено видеонаблюдение при броенето на гласове, не изключва опцията за стрийминг, ако членовете на комисиите решат да го направят.
Манов повдигна темата и за липса на действителен многомандатен избирателен район "Чужбина", в който българите зад граница да гласуват за свои представители в парламента.
По думите му подобно нещо ще даде мотивация на хората да гласуват.
"Днес българските граждани в чужбина не избират народни представители, а само подсилват числеността на парламентарните групи. Няма политическа оферта към българските избиратели извън страната", посочи представителя на Обществения съвет на ЦИК.
Той даде за пример Франция, където французите, живеещи извън страната, които по думите му са горе-долу толкова, колкото и българите в чужбина, избират 11 депутати в Долната камара и 12 сенатори в Горната камара на техния парламент.
Затова и Манов смята, че в Народното събрание би трябвало да има 10 депутати от район "Чужбина", пропорционално на вота.