Президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова положиха клетва в парламента за втория си мандат.
"Демокрацията и правовата държава са фундаментът, който трябва да възстановим", обяви Румен Радев в речта си пред Народното събрание след клетвата.
В България е налице антимифиотски консенсус, допълни той. "Налице е историческа възможност да върнем България в руслото на закона", каза още държавният глава.
"Отварянето на Конституцията за промени не трябва да се изчерпва само с ревизия на съдебната власт", обяви Румен Радев.
Според него в основния закон трябва да има разширяване на гражданското участие в управление на държавата и засилване на гражданските права.
Икономиката беше дежурният приоритет, но макроикономическите показатели засенчват грижата за човека, смята президентът. Затова приоритет трябва да е грижата за човека - на свободата и достойнството на всеки и всеки гражданин да има чувство за равноправно участие в обществото, смята държавният глава.
Други промени в основния закон трябва да засилят конституционните гаранции за разделението на властите, както да дават повече гаранции за финансова децентрализация на общините, смята президентът.
Според него трябва да има обединение и по още два основни приоритета - демографската криза и просвещението и образованието на нацията.
"Това е дълг и политическа задача, която не търпи отлагане", каза Румен Радев. Според него е нужно и патриотично възпитание.
Парламентарната група на ГЕРБ-СДС напусна пленарната зала още в началото на словото на Радев, когато той обяви, че първият му мандат е бил драматично време, в което старият авторитарен модел на управление е достигнал своя апогей, а протестите срещу мафиотизацията на властта са отприщили демокрацията и са извадили превълчавани факти и процеси.
"Държавата занапред не бива да се управлява през екрана, под масата, по телефона или зад кулисите. Корупцията трябва да бъде съкрушена, за да оцелеем като държава и общество", подчерта Румен Радев.
"Оставам отворен за диалог и споделяне на отговорността за тежки решения, но ще оставам критичен, когато има лоши решения", каза още Радев.
"Външната ни политика трябва да се формира у нас и да се отстоява навън", каза още Румен Радев.
Държавният глава каза, че подходът на правителството за Северна Македония трябва да бъде подкрепен, но не трябва да се загърбват нерешените въпроси.
"Искам Северна Македония час по-скоро да стане член на ЕС, но трябва да помогнем на нашите братя да преодолеят идеологемите от миналото. Равноправието на македонските българи трябва да бъде гарантирано чрез вписването им в конституцията", каза Румен Радев и поиска този акт да е начало на преговорите за членство.