Вдъхновена България изпусна олимпийския шампион пред 6000 във Варна

Срещата продължи над три часа и въпреки вдъхновената игра на България, завърши с разочарование за нашите Снимка: LAP.bg

Българският национален отбор по волейбол загуби драматично с 2:3 гейма от Бразилия във Варна и пропусна да си осигури олимпийска квота за Токио 2020.

Играчите на Силвано Пранди показаха прекрасен волейбол пред пълната зала "Конгресна" в първите два гейма и поведоха с 2:0, после обаче допуснаха пълен обрат срещу олимпийския шампион от Рио 2016, в отделните части 25:23, 25:19, 30:32, 16:25, 11:15.

Срещата беше директна битка за първото място в квалификацията, която се проведе у нас през последните три дни, а само победителят получаваше квота за Олимпиадата.

Началото на първия гейм беше равностойно, но след първото техническо прекъсване България направи прекрасна серия и натрупа няколко точки преднина. Блокадата заработи, Мартин Атанасов се отличи със силни изяви и нашите поведоха със 17:11.

После бразилците се върнаха в гейма и даже намалиха разликата само до точка при 22:23. Две атаки на Светослав Гоцев обаче сложиха край на частта в полза на България.

Още при първата точка на втория гейм Тодор Скримов беше настъпен по глезена и получи неприятна контузия, която го извади от играта. "Лъвовете" обаче продължиха с отличните си изяви и отново излязоха напред с 3-4 т. преднина.

Блокадата на България продължаваше да носи важни точки и второто техническо прекъсване дойде при 16:12 за нашите.

Волейболистите ни запазиха концентрация и преднината им нарасна до 22:16, а после геймът уверено беше завършен на 19.

Третият гейм също тръгна добре за България при мощната подкрепа на шестте хиляди души в залата. Първата почивка дойде при 8:4 за нашите волейболисти, после обаче Бразилия изравни за 10:10.

Геймът стана изключително оспорван и вървеше точка за точка. Добрата защита на гостите им донесе предимство от 21:20, след това и нашите спасиха две невероятни топки и Цветан Соколов атакува успешно за 21:21.

При 22:21 за гостите видеоповторение показа, че топката едва е закачила линията при тяхна атака, но бързи две точки за нашите, включително ас на Мартин Атанасов, донесоха ново равенство в резултата.

Соколов изпълни бомбастичен сервис за 26:25 и така осигури мачбол за България. Последва обаче серия драматични разигравания, в които бразилците имаха куп възможности да затворят гейма в своя полза, но нашите не го позволяваха.

При 31:30 за гостите Розалин Пенчев изкара аут и така маратонският гейм завърши, а Бразилия намали изоставането си на 1:2.

В четвъртата част "селесао" запази устрема и поведе с 8:5 при първото техническо прекъсване. Тонусът в играта на България спадна и към края на гейма съперникът трупаше точки с все по-голяма лекота, за да го затвори на 16.

Така се стигна до решителен тайбрек, започнал напълно равностойно. Бразилия обаче натрупа аванс от три точки, после "лъвовете" се върнаха за 9:10, но отново изостанаха с 9:12 и някъде там надеждите за успех се изпариха.

За България остава да търси своя шанс за олимпийска квота на европейските квалификации през януари, където само първият от осем тима печели правото да участва на Токио 2020.