Селтикс отново стана шампион на НБА след 16 години

Бостън Селтикс победи Далас със 106:88 в петия мач от финалната серия и спечели рекордна 18-а титла в НБА.

Джейсън Тейтъм се отличи с 31 точки, 11 асистенции и 8 борби, а Селтикс вече са еднолично във вечната ранглиста по спечелени трофей, изпреварвайки Лос Анджелис Лейкърс, който има 17.

Бостън спечели най-новата си титла на 16-ата годишнина от вдигането на последната през 2008-а. Това бележи 13-и шампионат, спечелен през този век от един от големите четири професионални спортни отбора в града.

Джейлън Браун добави 21 точки и бе избран за Най-полезен играч на финалите на НБА. Джру Холидей завърши с 15 точки и 11 борби. Центърът Кристапс Порзингис се завърна след два мача отсъствие заради травма на левия глезен и вкара 5 точки за 17 минути.

Селтикс завършват плейофите с 16 победи и 3 поражения, както и с общ рекорд 80-21 за сезона.

Треньорът на Бостън Джо Мазула, 35-годишен, стана най-младият треньор след Бил Ръсел през 1969-а, извел отбор до шампионска титла.

Бостън поведе с 67:48 на почивката и успя да удържи преднината си до края на мача.

Лука Дончич се отличи с "дабъл-дабъл" от 28 точки и 12 борби за Далас, който не успя да продължи серията си, след като спечели с 38 точки разлика мач номер 4.

Кайри Ървинг завърши само с 15 точки при стрелба 5 от 16 и вече загуби 13 от последните 14 срещи срещу отбора на Селтикс, който напусна през лятото на 2019-а, за да се присъедини към Бруклин Нетс.

Селтикс загубиха финала на НБА от Голдън Стейт Уориърс през 2022-ра, а през миналата година допуснаха поражение у дома в седмия мач от Маями Хийт на финала в Източната конференция.