Докато музикалният свят тези дни беше обърнат към раздаването на наградите "Грами", в Италия се раздадоха най-големите за страната и едни от най-големите за Европа музикални награди на фестивала в Сан Ремо.
Тази година обаче фестивалът придоби силни политически окраски и привлече вниманието към себе си не толкова с музиката, колкото с политическия и идеологически прочит на събитията около него.
Победителят в италианския музикален конкурс, без да иска, се озова в центъра на политическа борба в страната, която отразява и цялостното разделение в италианското общество към момента.
Роден в Милано в семейството на майка италианка и баща египтянин, 26-годишният Махмуд спечели престижния конкурс през уикенда със своето поп парче с марокански етно мотиви, наречено "Пари". Като част от наградата му е и възможността да представлява Италия на песенния конкурс Евровизия тази година в Тел Авив.
Триумфът на Махмуд в конкурса дойде благодарение на комбинацията от гласовете на журито от журналисти и музикални експерти, които дадоха 50% от крайната оценка, определяща победителя. Останалата 1/2 от оценката се определя от гласовете на публиката, а те бяха категорично в подкрепа на класиралия се на трето място - Николо Морикони "Улимо".
Критиците твърдят, че победата на Махмуд представлява "политически" избор, дължащ се на италианско-египетския произход на певеца. В самото парче "Пари", в което се пее за любима, която мисли само за пари, за трудните отношения между баща и син, както и за това, че е трудно човек да остане на този свят, когато е загубил достойството си, се появяват и много моменти и думи от арабската култура.
За мнозина тези елементи бяха трудни за приемане, което породи множество коментари за "нагласеност" на победителя в конкурса.
Една от острите реакции дойде от италианския вицепремиер, министър на вътрешните работи и лидер на крайнодясната и антиимигрантска партия "Лигата" Матео Салвини, който написа коментар в Twitter по темата, критикуващ фестивала.
"Махмуд... Мах... Най-добрата италианска песен? Аз бих избрал Ултимо."
След обявяването на решението на журито и крайния резултат от конкурса, повече от 10 милиона зрители на конкурса в Италия се оказаха включени в разгорещени дискусии в социалните мрежи за това доколко адекватен е изборът на Махмуд за победител - дискусии, които неотменно придобиха политически характер.
Самият дебат по темата е тясно свързан с политиката за бъдещето на Италия, с расовите предразсъдъци в италианското общество и с това как се възприема нарастващо разделение между обикновените хора и това, което минава за елит в Италия.
Италианският вестник Corriere della Sera коментира, че победата на Махмуд подчертава различията в страната: "Някои я възприемат по позитивен начин (различията ни правят по-богати), други - по негативен: инвазията разводнява италианската идентичност."
Управляващото ляво-центристко мнозинство в Милано, откъдето е и певецът, вече го покани в кметството на града като "прекрасен пример за интеграция". Междувременно Джована Мали, журналистка, близка до "Лигата" на Салвини, обаче на свой ред пише на профила си в Twitter: "Победителят беше повече от очакван. Той се нарича Мохамед, поставя няколко фрази на арабски - Рамадан и наргиле. Хибридизацията е гарантирана."
От другата управляваща партия в Италия - Движението "5 звезди", също се разписаха с коментар по темата. "Който използва тази песен срещу правителството, трябва да е отчаян. Вместо това той ни прави услуга", коментира лидерът на партията и вицепремиер на страната Луиджи ди Майо.
Друг политик от "5 звезди" - Алесандро ди Батиста, на свой ред, говори за "различен тип расизъм, който се възползва от победата на италиански гражданин за изборни цели".
Дори бившата приятелка на Матео Салвини - телевизионната водеща Елиса Исоарди, като че ли използва победата на Махмуд, за да провокира бившия си в Twitter: "Махмуд току-що спечели Санремо. Това показва, че срещата на различни култури поражда красота."
Лаура Болдрини, бивш председател на Камарата на депутатите и ожесточен противник на Салвини, я ретуитна. В крайна сметка самият Салвини се обади лично на Махмуд, за да го поздрави за победата.
"Аз съм 100% италианец"
Междувременно певецът се видя принуден в интервютата след победата си да напомни, че преди всичко той се чувства италианец, роден и отгледан в Милано. Мнозина потребители във Facebook и Twitter също се включиха в коментарите, посочвайки че фактът, че макар певецът да е наполовина италианец по произход, това по никакъв начин не намалява постижението му.
В интервю за италианският ежедневник Repubblica Махмуд също коментира темата за многообразието в италианското общество.
"Моето поколение дори не възприема вече тези различия. Това вече е реалност в нашите квартали. В моя клас в началното училище имахме ученици от Китай, Русия, от всяка раса и от всяка страна. Вероятно по-ранните поколения усещат тази разлика, защото са израснали в свят, в който мигрант или син на смесена двойки е изключение. Сега е друго вече", обяснява певецът.
Въпреки това обаче много млади италианци не са съвсем на това мнение и част от тях дори не се притесняват да публикуват откровено расистки коментари за това как "би било много по-добре ако в италианските конкурси участваха само италианци". За тях фактът, че свързана с арабската култура песен е успяла да спечели над традиционни чисто италиански песни е срамен и само засилва мюсюлманската асимилация на страната.
Разбира се, това са най-крайните позиции, но за разлика от преди години, сега те вече представляват не толкова малка част от общото.
"Радикален шамар в лицето на вота на хората"
От 2015 г. победителят в Санремо е избран чрез комбиниране на гласовете на зрителите (чрез SMS или телефонно обаждане), с тежест от 50% от общия дял; гласовете на журналистите (30%) и гласовете на журито (20%). Тази година мнозинството от зрителите - 48,8% подкрепи Ултимо, докато Махмуд се нареди едва на седмо място по този показател.
И именно гласовете на журналиститие и на експертното жури бяха решаващи за това той да излезе на първото място. Реакциите от това бяха повече от остри. От Италианската асоциация на потребителите обявиха, че неофициално подават искане до държавната комисия за защита на конкуренцията за евентуални "икономически загуби" за онези граждани, чийто вот е бил "унищожен и унижен".
Самият Ултимо беше първият, който изрази протеста си срещу решението на журито, което в крайна сметка му отреди третото място след оперно-поп трио "Ил Воло". 23-годишният изпълнител публикува на профила си в Instagram пост, в който казва, че "това не беше вотът на хората". Според журито обаче самото му изпълнение по време на финала е било леко фалшиво, което го е лишило и от победата.
Реакциите спрямо цялото събитие показват едно единствено нещо - на Сан Ремо музиката беше последна по значение. Дори в песенните конкурси политиката вече е по-важна.