Масата от избирателите иска обяснения, президентът настоява за оставки, а опозицията крещи за корупция. И всичко това заради една чанта Christian Dior.
Звучи парадоксално, но е факт.
От месец насам политическият дебат в Южна Корея се върти около дамска чанта, която Ким Кеон Хи, съпругата на президента Юн Сук Йол, е получила от пастор в Сеул.
А според някои местни анализатори скандалът може да застраши перспективите на управляващата Партия на силата на народа (ПСН) за предстоящите през април парламентарни избори.
Видео, заснето с шпионска камера, вградена в часовника на свещеника Чой Дже Йънг, показва как той върви към магазин, за да купи сиво-синята чанта от телешка кожа, а след това показва касовата бележка за нея - 3 милиона вона (около 2200 долара).
По-късно Чой посещава централата на компанията Covana Contents, собственост на южнокорейската първа дама. Там той връчва на Ким Кеон Хи чантата, а тя му отвръща с въпрос: "Защо продължаваш да ми носиш тези неща?".
Видеото е публикувано в края на миналата година в ляво настроения YouTube канал Voice of Seoul.
Оттам посочват, че това е последният от поредица подаръци, като първата чанта, подарена на първата дама, е от септември 2022 г.
Въпреки че в клипа не се вижда съпругата на президента да приема изрично подаръка, според местната медия "Корея хералд" в момента чантата се държи на съхранение в президентството.
И макар от офиса на президента да се стараят всячески да избягват въпроса, социологическо проучване от януари показва, че 69% от корейците в страната, имащи право на глас, искат обяснение от държавния глава за действията на съпругата му. Общо 53% определят поведението ѝ като "неподходящо".
Една от причините темата да се превърне в такъв проблем е, че законите в Южна Корея забраняват на държавните служители и техните половинки да получават подаръци на стойност от над 1 млн. вона (около 750 долара) наведнъж.
За година пък имат право да получават подаръци на обща стойност не повече от 3 млн. вона.
Това означава, че ако съпругата на президента Юн е приела дори една от чантите, за които се твърди, че пасторът Чой ѝ е давал, тя ще е нарушила закона.
Според професора по политически науки от университета "Соганг" Ким Дже-чун именно тези грешки в първоначалната реакция на Юн и хората му могат да струват скъпо на президента и управляващата партия.
По думите му държавният глава е демонстрирал остро раздразнение и е предприел стъпки да потули инцидента - нещо, което може да "избухне в лицето му".
По-лошото за корейския президент е, че скандалът се случва малко преди парламентарните избори през април, като опозицията вече се е заела да експлоатира темата като част от кампанията си.
Демократическата партия, която е основната опозиционна сила в страната в момента, коментира скандала със скъпата чанта, като оттам определят поведението на президента като твърдоглаво.
"Няма смисъл президентската канцелария и управляващата партия да продължат да игнорират този случай и да говорят така, сякаш едно извинение ще сложи край на въпроса", коментира лидерът на демократите Хонг Ик-пьо.
Извън атаките от опозицията, Юн трябва да понася критики и в собствената си партия, при това от хора, които до съвсем скоро биваха приемани за негови близки сътрудници.
Според местни медии президентът е поискал лидерът на ПСН Хан Донг Хун да си подаде оставката от поста, след като Хан е коментирал, че скандалът с чантата на Dior "може да стане въпрос на обществено безпокойство".
"Корея таймс" цитира думи на партийния лидер, че макар самото видео да е компрометирано, като е заснето с шпионска камера, е имало грешки от страна на президентския екип в начина, по който са адресирали целия случай.
Доскоро се смяташе, че Хан е протеже на президента и дори се предполагаше, че именно той ще е кандидатът на ПСН за изборите за президент през 2027 г.
Друго изявено лице на дясната партия - Ким Кюнг Юл, си позволи дори още по-остър коментар по адрес на първата дама, сравнявайки я с прословутата френска кралица Мария Антоанета, известна с екстравагантните си маниери.
Макар в случая поводът за скандала да е скъпа чанта Christian Dior, отвъд това причините за недоволството срещу Ким Кеон Хи са доста по-комплексни.
От една страна тя отдавна е обвинявана, че компанията ѝ е замесена в случаи на манипулации върху цените на акциите. От опозицията настояват прокуратурата да започне официално разследване срещу Ким и компанията ѝ за възможни злоупотреби на пазара.
Първата дама произхожда от едно от много богатите и влиятелни семейства в Сеул, като миналата година правителството беше подложено на тежък натиск да се откаже от проект за скоростна магистрала.
Разкрития показват, че строежът ѝ ще облагодетелства значително семейството на Ким, тъй като трасето минава върху земи, притежавани от фамилията.
В южнокорейското общество има голяма разлика между бедните и богатите, което в последните години породи редица скандали и движения на недоволство.
Един от тези скандали включваше високопоставени личности от политическия и бизнес елит, които са уреждали безпрепятствено приемане на децата си в някои от най-добрите университети в Сеул.
Това предизвика оставката на правосъдния министър на страната, който се оказа замесен в аферата.
Преди това бившият президент Пак Гън-хе беше принудена да се оттегли от поста си заради участието си в корупционна афера.
По-късно тя беше арестувана и осъдена на 20 години затвор, преди да бъде помилвана от бившия президент Мун Дже-Ин.
Именно тази увеличаваща се пропаст между бедни и богати в корейското общество прави мнозина изключително чувствителни при всяко подобно ярко демонстриране на несправедливост и парадиране с лукс.
Така че чанта на Christian Dior сама по себе си не е нещо лошо, но в ръцете на корейската първа дама може да се окаже рецепта за скандал, която дори да доведе до изборен провал.