Коледа - време за празници, вкусна храна, семейни сбирки, повторения на "Сам вкъщи" и "Наистина любов" и концерти на Веселин Маринов.
Всяка страна има своите традиции и особености в отбелязването на Рождество Христово. Дори и нехристиянски държави възприемат все повече и повече празника заради неговия огромен маркетингов потенциал.
Коледа е онази магия на доброто и на топлото семейно настроение, до която всеки иска да се докосне.
Или почти всеки. Защото някои държави са крайно негативно настроени към християнския празник и дори под една или друга форма забраняват отбелязването му.
Таджикистан
Бившата съветска република от години насам затяга правилата по отношение на това, което възприема като "чуждо вмешателство". От 2013 г. насам постепенно се налагат редица ограничения върху поставянето на празнични елхи, размяната на подаръци в училище и дори показването на Дядо Мраз по телевизията.
До тези ограничения се стига, след като на новогодишните тържества в края на 2011 г. и началото на 2012 г. мъж, облечен като Дядо Мраз е наръган до смърт, като според близките му причина за нападението са религиозни причини. Според официалните власти обаче в случая е замесено и голямо количество алкохол.
Извън този трагичен случай обаче празнуването на Коледа се смята за не ислямско и не се гледа с добро око на него.
Бруней
Султанството има едно от най-строгите отношения спрямо светлия християнски празник, като официално през 2014 г. е наложена забрана за публичното поставяне на украси, елхи, фигури на Дядо Коледа и пеенето на коледни песни.
Официалната причина, с която е наложена тази забрана, е, че всички тези шарени неща отклоняват мюсюлманите от вярата им. Затова и властите искат да спрат маркетинговата експанзия на Коледа.
Разбира се, допуска се изключение за християните в страната, но ако те искат да празнуват, могат да го правят само по домовете си или в църквите.
Нарушителите подлежат на сурови наказания, стигащи до пет години затвор.
Ако не друго, то поне местните са спасени от проникващата навсякъде песен на Марая Кери "All I Want For Christmas".
Северна Корея
Като страна, която все още проповядва своята форма на източен комунизъм, Северна Корея официално е забранила всички религиозни празници. Вместо това на 24 декември местните хора почитат рождения ден на бабата на настоящия държавен лидер Ким Чен-ун, която е родена на датата. Тя бива почитана като "майка на революцията".
Ако някой все пак бъде хванат да празнува Коледа и да се радва на образите на Христос или на Дядо Коледа, това може да му коства сериозни проблеми и дори вкарване в затвора за прокарване на западна пропаганда.
А по това време на годината полицията и органите на реда в Северна Корея затягат още повече режима и следят за това дали хора се събират на групи, за да пият, да пеят песни и да се веселят.
Китай
Празнуването на Коледа в Китай официално не е забранено, като в някои от най-големите градове на страната като Шанхай и Чунцин има големи празнични дървета, гирлянди и коледна украса. Въпреки това обаче във вътрешните провинции нещата стоят по съвсем различен начин.
На много места там в моловете се издават забрани за поставяне на коледни украси, а учениците в училищата биват предупреждавани "да не се ръководят лекомислено от чужди традиции и култура".
В случая на християнството и на всичките му празници Китай гледа като на "чуждо влияние", което трябва да бъде ограничавано и наблюдавано внимателно.
Ван Хунин, четвъртият по ранг член на Постоянен комитет на Политбюро на Комунистическата партия на Китай, заяви миналата седмица пред представителите на различните християнски групи в страната, че трябва "да следват курс на китаизиране на християнството".
Сомалия
От години насам властите в африканската държава, където основна религия е ислямът, налагат забрана за честванията на Коледа, като официалната причина е, че "празникът няма нищо общо с исляма".
През 2019 г. правителството изпрати дори наредба до полицията и силите за сигурност да гарантират, че няма да има никакви публични празненства.
Официалната позиция на властите е, че сомалийското общество е мюсюлманско, в страната няма големи християнски общности и всички опити за либерализиране на отношението към Коледа и други подобни празници са "чуждо вмешателство".