Едва ли може да се каже, че върховенството на закона въобще някога е било на почит в Източна Украйна и окупираните днес от Русия региони на Донецк и Луганск.
Още от отделянето си от Съветския съюз Украйна е принудена да се бори с променлив успех срещу корупцията, мафиотски лидери и организирана престъпност, която има навика да си купува както полицаи, така и политици.
Откакто обаче през 2014 г. Русия започна да насърчава отцепването на региона от Украйна, спонсорирайки сепаратистките лидери в самопровъзгласилите се Донецка и Луганска "народни републики" (ДНР и ЛНР) и анексира Кримския полуостров, на тези територии и без това тънката връзка между реалната и подземната власт напълно се е стопила, а престъпните лидери днес са сред уважаваните проруски бунтовнически лидери.
Това става ясно от публикувания преди месец доклад на Глобалната инициатива Срещу транснационалната организирана престъпност (GI-TOC), който показва една картина на престъпност, военни лидери и узаконено беззаконие в окупираните от Русия украински територии.
Според изводите от доклада, цитиран от Проекта за разследване на корупция и организирана престъпност (OCCRP), от момента, в който Москва през 2014 г. започва да подкрепя местните сепаратисти в желанието им да се отцепят от Украйна, снабдявайки ги с пари, оръжие и на моменти непряка военна подкрепа през наемническата група "Вагнер", в ДНР и ЛНР редица престъпни лидери започват да се издигат и да заемат важни места в новата власт там.
"Това беше статукво, което не само насърчаваше криминализирането, но се основаваше на него", се казва в доклада.
Според авторите на доклада контрабандата е в основата на тази новопридобита важност на престъпния свят за непризнатите републики, като от GI-TOC посочват, че тя вече расте до небивали мащаби.
Нелегално се прекарва всичко - от въглища до наркотици, като приходите от незаконната търговия осигуряват жизненоважни средства за оцеляването на двете самообявени републики.
Престъпността в Донбас не е започнала през 2014 г. Още преди войната регионът на Донецк е един от най-насилствените в Украйна, с най-много престъпления и убийства в страната през 2012 г. Това, което се променя, след като сепаратистите обявяват независимост, е, че онези, които допреди това са преследвани от закона, се превръщат в основните поддръжници на новата власт.
Авторите на доклада отчитат, че силният престъпен контингент, съчетан със слабостта на местната власт в Украйна (особено в Донбас, където на връзката между престъпността и политическите кръгове се гледа като на нещо обичайно), в продължение на години предлагат възможност на гангстерите да натрупат достатъчно пари, сила и власт, за да могат след това да се превърнат в незаобиколим фактор.
Една от причините за това е, че през всичките тези години те успяват да се превърнат в реална въоръжена и донякъде обучена сила.
Така след 2014 г., когато сепаратистите от ДНР и ЛНР се отделят от Украйна, такива гангстери се оказва, че контролират достатъчно военизирана сила, която да гарантира за сигурността на новообявените републики. Това превръща довчерашните престъпници в генерали и ръководители на милиции.
Един пример за такъв реформиран "военачалник" е престъпен барон, важна част от подземния свят на Донецк, натрупал богатството си чрез производство на фалшива водка.
Мъжът, известен най-вече с прякора си Чорт (Дявола - б.р.), се превръща в основния спонсор на военна част, известна като Руската православна армия. Нейните войници през миналите няколко месеца бяха сред основните части, които водеха боевете в Мариупол, изпратени там от руското командване.
Друг пример е известен контрабандист на тютюневи продукти, познат като Прокоп, за който се знае, че е вкарал лично някои от депутатите в новия парламент на ДНР. Това право той си е "извоювал", след като е попълнил военните части на самообявената народна република със свои верни хора, които е въоръжил със собствените си средства.
"Когато ДНР и ЛНР започнаха да се институционализират, фигури с криминално минало станаха част от самопровъзгласилите се нови режими. Техните престъпни мрежи също им позволиха да вербуват представители в съседни региони в опортюнистични и обикновено безплодни опити за разпространение на въстанието", пишат в доклада си от GI-TOC.
Откъсната от останалата част на Украйна и санкционирана от Запада, престъпността е ключов елемент за поддържането на икономиките в Донбас. Това превръща местните престъпни босове във важни фигури, които новите държавни лидери трябва да се стараят да поддържат щастливи.
Разбира се, основната роля за издръжката на ДНР и ЛНР се пада на Москва, която предоставя много помощи посредством директни субсидии и пратки с хуманитарна помощ, но това покрива само основните разходи на държавата и военния апарат.
Що се отнася до всичко останало, там мафията влиза да попълни отворилите се празнини, поддържайки икономиката, грижейки се за част от безработните и осигурявайки суровини и ресурси за властта.
От GI-TOC установяват, че в този период контрабандните въглища, цигари и алкохол са сред най-доходоносните предприятия.
Антрацитните въглища отдавна са основен продукт за износ от региона и от години са ключов източник на доходи за Украйна. Нещо повече - те са и основното гориво, с което украинските електроцентрали се захранват.
След като през 2017 г. Киев наложи блокада в района, контрабандистите от Донбас трябваше да създадат сложна мрежа от фиктивни компании, за да върнат отново износа на въглища.
По-интересният момент е, че усилията на Киев да сложи край на зависимостта си от донбаските въглища, купувайки вместо това от Южна Африка и Австралия, се оказаха неуспешни. Това доведе до нуждата от странен компромис, при който за ТЕЦ-овете все пак се купува от Донбас, но това се урежда през лабиринт от подставени компании в Южна Осетия и Хонконг. Условно покупките са вписани като руски въглища.
Това, разбира се, се случва преди руската инвазия в Украйна през февруари тази година.
От GI-TOC констатират обаче, че именно тази сложна схема може да се е оказала причина толкова време конфликтът е тлеел сравнително спокойно - патовата ситуация, в която Украйна има нужда от въглищата на Донецк, но и Донецк има нужда от парите за тези въглища, за да оцелее.
Нахлуването на руските сили обаче промени всичко и в момента до голяма степен контролът се държи от Москва и руските сили на терен. Въпреки това за старите гангстери все още има място в този нов ред.
С продължаването на конфликта техните мрежи и малки частни милиции ще имат все по-голямо значение за руския интерес в региона. А оттам нататък границата между престъпно и легално ще става все по-размита и несъществуваща за Донецк и Луганск.