Биохакерът Брайън Джонсън си инжектира кръв от сина си с надеждата да се подмлади. Кайла Барнс-Ленц пък спи във Фарадеев кафез, защото смята, че така си осигурява сън за дълголетие.
И въпреки че повечето от нас не искат да стигат до подобни крайности, сме склонни да изпробваме странни и откровено налудничави трендове за младост и здраве.
Някои от тях са безобидни - няма нищо опасно в солните лампи, етеричните масла в умерени количества и козметиката с обещания да заличи бръчките.
Други нашумели процедури обаче могат да са опасни. Като например:
- Ледените бани
Потапянето в крайно студена вода изостря концентрацията, подобрява кръвообращението, намалява подпухването и подуването и има положително въздействие върху централната нервна система.
В ледените бани се кълнат Крис Хемсуърт, Шакил О'Нийл, сестрите Кардашиян и певеца Хари Стайлс.
"Стига! Не сте полярни мечки!", възкликва д-р Джордж Плъцки, кардиолог към Университета в Бирмингам. За Heart.org той отбелязва, че проучванията върху ползите от ледените бани са малко и са върху ограничени тестови групи хора.
За сметка на това опасностите са далеч по-категорични.
Д-р Плъцки обяснява, че рязкото потапяне в ледена вода покачва също толкова рязко сърдечния ритъм, кръвното налягане скача и кръвта се отдръпва от крайниците.
Затова има риск от загуба на съзнание и удавяне дори в много плитки води. Съществува и опасност от инфаркт и инсулт.
Опасността от задушаване и задавяне заради шока от студеното също не е за пренебрегване.
- Спане с лепенка на устата
Трендът плъзва из TikTok още през 2022 г. и обещава по-спокоен сън с повече дишане през носа, елиминиране на хъркането и подобряване на кръвообращението в главата. Някои потребители твърдят, че има и подмладяващ ефект, който изглажда по-фините бръчки.
Логиката е елементарна - лепенката ни предпазва от поемането на рязък, шумен дъх през устата, което хем може да предотврати хъркане, хем в дългосрочен план да предпази от мимически бръчки около устните.
От играчка лесно може да стане плачка, предупреждава д-р Дейвид Шулман, специалист по съня към медицинска академия "Емори".
Д-р Шулман уточнява, че ако хъркането е твърде силно, вместо да експериментираме, е най-разумно да потърсим лекар, който да провери за сънна апнея и увреждания на носната преграда и трахеята. "Не мисля, че е добра идея да спите с лепенка на устата си", добавя той.
Докторът обяснява, че лепенка на устните може да затрудни дишането, ако носът ни се запуши, докато спим, но освен това може да доведе до влошена устна хигиена и лош дъх. Фината кожа на устните и около тях би могла да се раздразни от лепенката и лепилото и да се получат упорити обриви.
Дори и да не се стигне дотам, изсушаването на устните със сигурност ще е неприятно, заявява още д-р Шулман.
- Сода бикарбонат като извор на здраве и красота
Социалните мрежи преоткриха содата и започнаха да злоупотребяват с нея. Така потребителите си припомниха, че содата бикарбонат помага за стомашни киселини.
Тя би могла да подобри бъбречното здраве (по техни думи) и да предотврати подуването на стомаха, а за външна употреба я хвалят като страхотен препарат за избелване на зъби, добра устна хигиена и перфектна основа за домашен дезодорант.
В малки количества и рядко содата едва ли ще окаже някакво отрицателно въздействие.
Редовната употреба на сода бикарбонат срещу стомашни киселини обаче нарушава уникалната микрофлора на стомаха.
Пиенето на вода със сода може и да премахва временно неприятните изгарящи киселини, само че оказва вреди и на червата и в дългосрочен план води до повече раздразнение, отколкото облекчение.
Содата може дори да ни докара язви в устната кухина, трахеята и стомаха. При външна употреба за избелване на зъби пък най-вероятно ще раздразни и разкървави венците и постепенно ще започне да разяжда зъбния емайл.
Затова и гастроентеролози, и зъболекари съветват да се въздържаме да използваме сода бикарбонат като средство за здраве и красота и да заложим на специализирани медикаменти и козметика.