Министерски оставки и възможен вот на недоверие - политическата криза в Австрия се задълбочава

Политическата криза в Австрия след скандала "Ибиса" продължава да се задълбочава, след като всички министри от Австрийската партия на свободата подадоха оставките си от кабинета.

Това е почти половината кабинет на консервативния премиер Себастиан Курц. Двете партии бяха сключили коалиционно споразумение за управление на страната след изборите от миналата година.

До оставките се стигна, след като премиерът поиска от вътрешния министър Херберт Кикъл, също член на Партията на свободата, да освободи поста си заради скандала.

Това доведе до оттеглянето и на още пет от членовете на кабинета. На тяхно място Курц има намерение да предложи независими експерти, за да осигури дееспособността на правителството до изборите през септември.

През целия напрежението между двете партии в управлението растеше и имаше спекулации за подаване на оставките. Едва вечерта, след множество срещи и с други партийни ръководители, канцлерът Курц оповести решението си поста на спорния вътрешен министър.


Херберт Кикъл - снимка от личната му страница във Facebook

В Австрия утвърждаването и освобождаването на министри в правителството става само с решение на държавния глава по предложение на канцлера.

"Стига се до конфликтна ситуация, в която би било по-добре, така както постъпи Хайнц-Кристиан Щрахе, да се оттегли и вътрешният министър. По този начин биха се предотвратили дори намеците за влияние при изясняване на ситуацията. Той не направи това и след като се консултирах с президента, реших да му предложа отстраняването на вътрешния министър", заяви канцлерът Курц.

"Както вече сте разбрали, Австрийската партия на свободата обяви, че, ако Херберт Кикъл бъде отстранен от поста му като вътрешен министър, тя ще се оттегли изцяло от правителството. Ако това се случи, а аз съм сигурен, че ще стана така, с президента сме единодушни, че трябва да осигурим стабилност и затова на освободените постове ще назначим експерти", допълни още той.

След тези действия премиерът Курц обяви, че ще продължи да управлява с правителство на малцинството до провеждането на предсрочните избори.

Разпадът на правителството беше предшестван от публикацията на Der Spiegel и Sueddeutsche Zeitung, в която бе показан видеозапис от среща на тогавашния лидер на Партията на свободата Хайнц-Кристиан Щрахе, неговия довереник Йохан Гуденус и жена, представяща се за руска инвеститорка.

Австрийските политици й поставят следното предложение: да помогнат при евентуалното раздаване на обществени поръчки в областта на строителството, ако тя осигури подкрепа на партията им в предизборната кампания, включително с помощта на най-четения вестник в Австрия "Кронен цайтунг", който тя твърди, че може да придобие.

Във видеото Щрахе говори за изграждане на медиен пейзаж, подобен на този в Унгария, където големите медии осигуряват комфорт в отразяването на работата на правителството и управляващата партия ФИДЕС.

Публикациите доведоха до решението на премиера Курц да каже "Достатъчно!" и да обяви нови избори, тъй като, по думите му, Австрия е станала свидетел на срамни действия, а никой в Австрия не трябва да се срамува заради държавата си.

"В този смисъл трябва да възстановим отново доверието. Това възстановяване може в този случай да се случи само с предсрочни избори", коментира той през уикенда.

Междувременно поисканата оставка на Кикъл идва заради заемания от него по това време пост в самата партия - той контролира управлението на финансите й. Самият той отрича да е извършвал каквито и да е нарушения и отказа сам да напусне министерския си пост.

От Кремъл също отричат да имат каквито и да е връзки с въпросната операция и да са оказвали влияние върху изборите в Австрия.

"Не мога по никакъв начин да оценя появата на този видеоклип, защото той няма нищо общо с Руската федерация, президента или правителството," каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. "Не знаем със сигурност коя е тази жена и дали тя е рускиня, затова тази история няма и не може да има нищо общо с нас".

Междувременно Памела Ренди-Вагнер - лидерът на Социалдемократическата партия на Австрия - най-голямата опозиционна формация в страната, поиска оставката на самия Курц и каза, че това ще е единственото добро и трайно решение на настоящата политическа криза в Австрия.

Тя обсъжда процедура по вот на недоверие към правителството, към който вече намерение да се присъединят имат и десните популисти.

Същевременно расте и очакването за още разкрития по видеоаферата, анонсирани в Германия от сатирика Ян Бьомерман.

Новините

Най-четените