Арестът на 29-годишния Желяз Андреев и искането за екстрадицията му в САЩ провокира силен обществен интерес заради обвинението в нарушаване на ембаргото за търговия със Сирия.
Делото във Флорида, по което Андреев и още четирима българи са обвинени още в края на 2016 г., всъщност вече е постигнало първите си осъдителни присъди - и то срещу съсобствениците и работодатели на служителите в т.нар. кол-център на AW Tronics в София. През него, според американската прокуратура, е извършвана търговска дейност в нарушение на санкциите срещу режима на Башар ал-Асад.
Андреев е единственият българин, разследван по този случай, за когото от САЩ е изпратена молба за правна помощ до България - засега.
Пред Webcafe.bg от Министерството на правосъдието съобщиха, че няма молби или съдебни поръчки за другите четирима обвинени българските граждани Михаела Ненова, Любка Христова, Искрен Георгиев и Иван Сергиев.
"АВ Троникс" (със старо име "Ароутроник") ООД е собственост на братята Али Каби (р. април 1976 г.) и Араш Каби (р. септ. 1973 г.). Дружеството е основано през 2010 г. за внос, износ, търговия, производство на електронни компоненти и др.
Али и Араш Каби са съсобственици и управители на компанията, която е внасяла и изнасяла части за авиационни компании. Една от тях - Syrian Air - е в черния списък на САЩ заради скрития пренос на оръжия и боеприпаси към Иран и Хизбулла. Сделките със сирийската авиокомпания са организирани в периода 2013-2014 г., като са възложени на новоназначения по това време Желяз Андреев.
Двамата братя Каби са арестувани на 24 февруари 2017 г. в Маями по обвинение в износ на забранени стоки в Сирия и нарушение на търговското ембарго. Според обвинението - Али и Араш Каби са ръководили стриктно и са карали подчинените си служители в "АВ Троникс" към умишлен износ на части и оборудване за Syrian Air, която съдейства на сирийското правителство в насилственото потушаване на гражданските бунтове.
Според обвинителния акт незаконните транзакции датират от 2013 г. Стоките, с които AW Tronics търгува, се поръчват от фирми в САЩ. Декларациите за крайната цел на продукцията са манипулирани - в тях се твърди, че стоките ще бъдат доставени на територията на Съединените щати, но всъщност се изпращат с DHL от Америка към българския офис на фирмата на братята Каби. Оттам те се прехвърлят към Syrian Airlines.
Според американското разследване - братята са получавали парите си от Сирия през фирма-посредник, базирана в Обединените арабски емирства, чиято основна дейност е свързана с туроператорски услуги. През нея сирийските пари се разпределят към сметки, които принадлежат на Али и Араш Каби.
Арестувана е и сестрата на Каби - Марджан, която работи като отговорно лице по митническата документация на "АВ Троникс". Тя е обвинена в подпомагане на незаконната дейност чрез изработване на фалшиви или подвеждащи електронни данни за износ, предоставяни на официалните федерални служби в САЩ.
На 3 октомври 2017 г. Али, Араш и Марджан Каби се признават за виновни пред съда, а присъдите им са произнесени на 20 декември 2017 г.
Братята получават наказание от 2 години лишаване от свобода с 2-годишен изпитателен срок. Али Каби е глобен със 17 500 долара, а Араш - с 10 000 долара. Марджан Каби е осъдена на 1 година и 1 ден лишаване от свобода с 2 г. изпитателен срок, без финансови санкции.
Максималният размер на наказанието по обвиненията срещу тях е 5 години затвор или 250 000 долара глоба - каквото и да се случи с разследването срещу Желяз Андреев и дори да се стигне до осъдителна присъда, наказанието едва ли би било по-строго от това на организаторите на схемата за износ на стоки за Сирия.