Меркел на власт, Шулц - на дъното, а AfD - трета сила в Германия

ХДС на Ангела Меркел е победителят от парламентарните избори в Германия въпреки значителните електорални загуби. Това показват предварителните резултати от екзит полове, поръчани от обществените телевизии ARD и ZDF.

Очаква се Християндемократите да получат между 32,7 и 33,3 процeнта от гласовете, като досегашният им коалиционен партньор - Социалдемократическата партия на Мартин Шулц, остава втори с 20,2 - 20,8 процента подкрепа. Това е най-слабият резултат на социалистите от 1949 г. насам, посочват германските медии.

Ако данните се потвърдят, това би означавало отлив с 8,8 на сто от подкрепата, която Ангела Меркел получи на изборите през 2013 г.

Крайно-дясната "Алтернатива за Германия" успява да излезе на трета позиция с 13,2-13,4 процента, показват екзит половете. Това е първият случай, в който партията ще разполага със своя група в Бундестага.

Свободните демократи остават на четвърто място с 10,1-10,5%, "Левицата" - с 8,9 на сто, а Зелените взимат 9,2-9,4%, става ясно от първоначалните данни.

Разпределението на мандатите в Бундестага показва, че на теория е възможно или ново правителство на ХДС и СПД под мандата на Ангела Меркел като канцлер, или т.нар. черно-жълто-зелен съюз ("Коалиция Ямайка") - т.е. правителство на ХДС, Свободните демократи и Зелените. Социалистите обаче анонсираха край на Голямата коалиция, което остави втората хипотеза - единствен реалистичен изход от изборите.

Нито една от двете големи политически сили няма да направи съюз с "Алтернатива за Германия".

AfD: "Ще хванем Меркел"

Съоснователят на AfD Александер Гауланд посрещна новината за изборния успех на партията си с думите "Ще хванем госпожа Меркел". "Ще си върнем земята и народа обратно", каза още Гауланд на пресконференция в Берлин.

"Това е голям ден за партийната история. Ще променим тази държава", каза той. Разбивката на гласовете от екзит пола на Infratest dimap показва, че в Източна Германия AfD е дори втора политическа сила (включително секциите в Източен Берлин), като изпреварва "Левицата" и Социалдемократическата партия.

"Алтернатива за Германия" беше създадена само преди 4,5 години, като тогава беше оглавена от икономиста от Хамбург Бернд Луке. На парламентарните избори през 2013 г. формацията не успя да премине 5-процентовата бариера с малко.

Резултатът от 24 септември показва, че AfD са успели да генерират забележителна нова електорална подкрепа от 8,7% от гласовете на германците с крайната си популистка реторика.

Недоволството от данните от екзит половете предизвика протест пред централата на AfD в Берлин.

СПД отива в опозиция, Мартин Шулц остава лидер

"Голямата коалиция приключи" - това беше първата оценка на изборните резултати от зам.-председателя на СПД Мануела Швезиг. Социалистите, които бяха партньор на Меркел във властта през последните четири години, възнамеряват да оглавят опозицията в новия Бундестаг.

Това означава, че единствената реалистична управляваща коалиция може да бъде между ХДС + Свободни демократи + Зелените.

"Мястото на СПД е в опозиция", казва още председателят на парламентарната група Томас Оперман, който твърди, че никой в партията не желае да влиза в нова коалиция след този резултат.

Лидерът на Социалистите Мартин Шулц обаче ще остане на председателския пост въпреки историческото дъно на партията, съобщават от щаба на СПД пред Der Spiegel.

Изненадващ срив на ХСС в Бавария

До голяма степен, слабият резултат за Християндемократическият съюз всъщност се дължи на изненадващото слабо представяне на по-малкия колиционен партньор на Меркел - ХСС (Християнсоциален съюз) на Хорст Зеехофер. Партията е получила едва 38,5% в Бавария, което на фона на историческите победи в провинцията е драматичен срив. Само преди 4 години ХСС успя да завоюва 49,3 на сто от подкрепата на гласоподавателите в Бавария.

"За нас резултатът от Избори 2017 е горчиво разочарование - както общата подкрепа за ХДС/ХСС, така и резултатът на ХСС в Бавария", каза Зеехофер след излизането на екзит пола.

Причината за неуспеха, по думите му, се дължи на "отворения фронт от дясно", т.е. засилената атака от "Алтернатива за Германия" в последния месец преди изборите. Бавария беше една от германските провинции с най-масов прилив на нелегални имигранти в периода от 2015 г. насам, като Зеехофер открито критикуваше Меркел заради политиката на "отворени врати", която въведе в пика на мигрантската криза.

"В момента е особено важно да затворим този фронт с решителни и ясни политически позиции", коментира още Хорст Зеехофер.

Три условия за коалиция от "Зелените" към Меркел

"Това е вечер, в която е по-добре да помълчим", беше реакцията на съпредседателя на "Зелените" Джем Йоздемир - потенциален коалиционен партньор в новото правителство на ХДС / Ангела Меркел.

"В нашето общество е налице драматично разделение. Трябва всички да си извадим съответните поуки - включително ние, "Зелените", коментира още той.

Йоздемир избегна конкретика на въпросите за евентуално включване на партията в т.нар. Ямайска коалиция.

"Ние не искаме да управляваме заради самото управление", каза той, като постави три условия за подписване на коалиционен договор - опазване на околната среда, социална справедливост и проевропейска политика.

"Без тези условия - отиваме в опозиция", каза Джем Йоздемир.

Кристиан Линднер - лидерът на "Свободните демократи", които биха могли да станат третата сила в евентуалния нов управленски съюз, коментира само, че пред партията му стои "голяма отговорност".

"Хората не са гласували за нас, за да ни благодарят, а от желанието Германия да не губи повече време в момент на промяна, желание нещо да се промени", каза Линднер в края на изборния ден. Съпартийците му дадоха знак, че са готови да започнат преговори с ХДС/ХСС, ако бъдат поканени.

Новините

Най-четените