Смъртно наказание за атентатора от Бостън

Две години след кървавите взривове на маратона в Бостън единственият оцелял атентатор Джохар Царнаев беше осъден на смърт.

Решението беше взето от федерално жури от съдебни заседатели след близо 15 часа обсъждания в продължение на три дни.

21-годишният Царнаев изслуша присъдата си, без да реагира. Той е най-младият човек, осъден на смърт в САЩ и първият подсъдим, който ще бъде екзекутиран по обвинение в тероризъм сле 11 септември 2001 г.

Царнаев беше обявен за виновен по всички 30 обвинения на 8 април. По шест от 17 обвиненията, за които се предвижда смъртно наказание, съдебните заседатели са взели единодушно решение.

Ако един от заседателтие откаже да подкрепи смъртната присъда, се отсъжда автоматично наказание лишаване от свобода до живот без право на замяна.

Присъдата сложи край на изтощителен и емоционален съдебен процес. Няколко души от оцелелите след атентата в Бостън обявиха, че "няма повод за празнуване", но изказаха благодарност и облекчение от произнасянето на присъдата.

"В момента се чувствам така сякаш отново можем да си поемем въздух, да дишаме отново", каза една от потърпевшите Карън Брасард.

На 15 април 2013 г. две самоделни бомби избухнаха почти едновременно сред събралото се множество близо до финиша на маратона в Бостън. Загинаха трима души, сред които 8-годишно дете. Ранени бяха 264 души, на 17 от които трябваше да бъдат ампутирани крайници.

Това бе най-смъртоносният атентат на територията на САЩ след самоубийствените нападения от 11 септември 2001 г. срещу Ню Йорк и Вашингтон.

Главният прокурор на САЩ Лорета Линч обяви, че присъдата на Царнаев е "подходящо наказание за подобно ужасяващо престъпление. Кметът на Бостън Марти Уолш коментира, че се надява присъдата да даде "поне малко успокоение на оцелелите, семействата на загиналите и всички засегнати".

#1 Шамито 16.05.2015 в 14:09:17

Решението на този съд не решава най важния въпрос–коя е първопричината за тези атентати.Дали е психическо отклонение или идеологически акт.Ако е второто какви са причините.Но кой ти търси причини за косвените жертви на една политическа система.Живот на принцип–колкото по малко мислиш толкова си по добре.Но за някои много добре.

Новините

Най-четените