И Московската патриаршия няма да участва във Всеправославния събор

Руската православна църква заяви официално, че няма да участва във Всеправославния събор от 19 до 27 юни на остров Крит. Сред основните причини е отказът на Българската, Антиохийската и Грузинската православни църкви да присъстват на форума.

„Затова с огромно съжаление съобщаваме, че няма да може да присъстваме с наша делегация" - пише в официалното решение на Светия Синод на Московската патриаршия, оповестено вчера късно вечерта.


„На Всеправославния събор трябва да бъдат всички църкви, в противен случай взетите решения няма да са легитимни" - заяви митрополит Иларион Алфеев, вторият най-важен човек в Руската църква след патриарх Кирил.

На събитието, организирано от Вселенския патриарх бяха поканени делегации от всички 14 православни църкви, представляващи 300 милиона вярващи. Такъв събор не е свикван в Православната църква от 1054 г., когато се случва великата схизма.

БПЦ първа заяви, че няма да вземе участие във Всеправославния синод с решение от 3 юни. В отговор Вселенският патриарх отправи призив за "единство между православните пред тази уникална историческа възможност". Подготовката за Всеправославния събор започва още през 1961 г.

Константинополската патриаршия се счита за Църквата - майка, дала християнството на останалите, докато Руската православна църква е най-голямата като миряни и територия.

"Най-странното е, че позицията на Москва идва пет дни преди началото на събора. А през януари, на подготвителната среща, всички бяха съгласни. Но позицията на Москва не ме учудва" - обяснява Никос Тцоитис, анализатор от Константинополската патриаршия.

Според него „не става въпрос за сериозни догматични различия, а за изисквания дали заседателната маса да е кръгла или правоъгълна, и наблюдателите от другите вероизповедания да не се виждат на общите снимки".

Най-вероятно Всеправославният събор все пак ще се състои. Вселенският патриарх едва ли ще го отложи.

 

Новините

Най-четените