Най-старото живо гръбначно животно на света е на около 400 години. Датски учени установиха, че женски екземпляр на полярната акула, известна още като Гренландска акула, живее вече около 4 столетия. Те достигнаха до тези изводи след прецизно изследване на ретината на очите на морския хищник, пише британският Guardian.
Ако резултатите от изследването са верни, това означава, че акулата е родена, когато целият Балкански полуостров е бил под Османско владичество, била е млада, когато Рене Декарт е създавал своите новаторски философски идеи, достигнала е зрялост по времето на Декларацията за независимост на Америка и е преживяла и двете световни войни.
Снимка: Wikipedia
Според учените женската акула поставя нов рекорд по най-дълъг живот сред гръбначните животни.
Досега се смяташе, че най-дълбоката старост, постигана от гръбначно животно в плен, е на слона Лин Уанг, който почина на 86 години. Рекордът за най-възрастен човек, живял досега на света, пък официално се държи от французойката Жана Луиза Калман, която живя 122 години и 164 дни. Сред морските обитатели е известно, че особено дълголетен е Гренланският кит, като е намерен екземпляр, живял 211 години.
Сивата Гренландска акула, чието тяло достига големина около пет метра, е наричана "кралица на хранителната верига", тъй като няма естествени врагове в световния океан. Тя е едно от най-големите месоядни животни на земята, а тялото й расте с по-малко от сантиметър на година.
От години морските биолози знаят, че този вид акули са дълголетни, но досега техните опити да определят точната им възраст не са отбелязвали успех.
"Новото изследване показва, че тези същества са изключителни и трябва да бъдат причислявани към най-древните животни на земята", твърди Юлиус Нилсен, основен автор на изследването, проведено от университета в Копенхаген.
Международният екип описва в списание Science точната методология, по която успява да определи възрастта на 28 женски Гренландски акули, изследвани между 2010 и 2013-та година.
Възрастта е определяна чрез нова технология - чрез изследване на ретината на очите. Тъй като ретината се състои от протеини, с помощта на датиране на производството на тези протеини, учените успяват да определят приблизителната възраст на морските хищници.
От групата изследвани акули се оказва, че най-голямата на размер женска акула, която е дълга над пет метра, вероятно е на около 392 години.
Все пак напълно точното определяне на възрастта й е спорно, като, спрямо методологията, учените допускат, че е възможно нейната възраст да варира в граници от 275 години до 512.
Интересното при женските Гренландски акули е, че те могат да се възпроизвеждат, чак след като тялото им стане по-дълго от 4 метра, което означава, че те достигат полова зрялост едва 150 години след раждането си.
Потапяме се!