Взривиха два петролни танкера край Оманския залив

Втора атака е била извършена срещу петролни танкери в Ормузкия проток в рамките на месец, предупреждават от Британската организация за безопасност на морските търговски операции.

Според информацията чути са две последователни експлозии. Източници конкретизират, че атаките срещу танкерите са причинили експлозиите. Сигнали за тревога са получени на пристанища в Оман, Пакистан и ОАЕ.

Единият танкер е пътувал под флаг на Маршалските острови и е собственост на норвежка фирма, а другият - под флаг на Панама, собственост на японска компания.

Според специализираното издание Tradewinds, цитирано от news.bg позовавайки се на източници от индустрията, че торпедо е ударило петролния танкер до крайбрежието на Обединените арабски емирства. Корабът е под флага на Маршаловите острови.

Ирански кораб е спасил екипажите на танкерите. Те са откарани на иранското пристанище Джаск. Иранската IRNA пояснява, че Ислямската република е спасила 44 моряци от танкерите.

По информация на посолствата на България в Иран и Катар няма данни за български граждани, които да са част от екипажите на двата танкера, атакувани в Оманския залив. Всички членове на екипажите са били евакуирани, има данни за един леко пострадал, съобщиха от МВнР.

Миналия месец четири танкера бяха атакувани недалеч от бреговете на ОАЕ. В общ доклад, представен пред СС на ООН, Емирствата, Саудитска Арабия и Норвегия заявиха, че водолази са поставили мини на дъното на плавателните съдове.

Нито една страна или групировка обаче не е поела отговорност за нападенията. По-рано САЩ обвиниха Иран за случилото се. След инцидента от четвъртък цените на петрола скочиха с 4,5%. Около 30 на сто от световния петрол се пренася през Ормузкия проток.

В началото на май САЩ изпратиха там самолетоносача "Ейбрахам Линкълн", заедно с бойна група и тежки бомбардировачи Б-52. Мотивът - план на Иран и съюзниците му да застрашат американските сили в региона.

Оманският залив, който се намира в края на Ормузкия проток, е едно от най-стратегическите места в света по отношение на петрола. Това е жизненоважният маршрут на танкерите, по който всяка година преминава 30% от добива на суров петрол на стойност стотици милиони долари.

Новините

Най-четените