Американският президент Барак Обама е наредил подслушване на Израел, въпреки че през 2013 година обеща да ограничи подслушването на държавните глави на приятелски страни, съобщава Wall Street Journal.
Белият дом е взел тайно решение някои съюзници да бъдат държани под око и израелският премиер Бенямин Нетаняху е бил начело на този списък, отбелязва изданието, цитирано от БТА. При подслушването са били записани и разговори на американски конгресмени.
Представителите на Белия дом са смятали, че записаната информация може да се окаже важна за спиране на кампанията на израелския премиер срещу ядреното споразумение с Иран.
Подслушването на Агенцията за национална сигурност е показало как Нетаняху и съветниците му са разкрили подробности за преговорите между Иран и САЩ, които те на свой ред са научили чрез израелски шпионски операции. Администрацията на Обама е успяла да надникне в опитите на Израел да настрои Конгреса на САЩ срещу споразумението.
Израелският посланик Рон Дермер е инструктирал неназовани еврейско-американски групи какви аргументи да използват пред американски конгресмени, а израелски представители са оказвали натиск върху конгресмени да се противопоставят на споразумението.
Администрацията на Обама е изготвила списък на световни лидери, които не подлежат на подслушване от Агенцията за национална сигурност. В него са включени френския президент Франсоа Оланд, германският канцлер Ангела Меркел и редица други лидери на страни от НАТО. В списъка обаче не са включени техните съветници, които подлежат на подслушване. Сред разрешените за подслушване е и турският президент Реджеп Ердоган.