Седем депутати от британската Лейбъристка партия обявиха, че напускат групата в знак на протест срещу подхода на лидера Джеръми Корбин спрямо Brexit и негови антисемитски изявления.
Чука Умуна, Лусиана Бергер, Крис Лесли, Аджела Смит, Майк Гейпс, Гавин Шукър и Ан Кофи ще се отделят като независима група депутати. Разцеплението се случва малко преди да се проведат ключови гласувания по въпроса за Brexit, по които депутатите настояваха Джеръми Корбин да прокара и предложението за провеждане на втори референдум за членството на Великобритания в ЕС.
"Тази сутрин напуснахме Лейбъристката партия. Това беше много трудно, болезнено, но необходимо решение. Представляваме различни региони от страната, от различен произход сме, родени сме в различни поколения, но всички споделяме едни и същи ценности. От днес вече ще членуваме в парламента като независими депутати", се казва в посланието им.
По думите на Крис Лесли - Лейбъристката партия е "отвлечена" от крайно-лявото крило, което е станало причина за решението им да се отцепят. Точката на пречупване за групата е била неспособността на Корбин да се справи със сагата около Brexit, като лидерът на партията е "поставил политическите калкулации над наицоналния интерес".
Майк Гейпс обвини Корбин, че заема "погрешната страна по множество международни въпроси - като Русия, Сирия и Венецуела".
"Отвратен съм, че Лейбъристката партия е станала расистка и антисемитска, и съм вбесен от факта, че Джеръми Корбин оставя Brexit да се случи. За мен беше голяма привилегия и чест да служа на избирателите си в продължение на 27 години и ще продължа да го правя, но като независим депутат", каза още той.
Джеръми Корбин обяви, че е "разочарован от депутатите, които са преценили, че не са способни да работят заедно за политиките на Лейбъристката партия, които вдъхновиха милиони души на последните избори и доведоха до увеличение на гласовете ни, каквото не беше виждано от 1945 г. насам".
Новите независими депутати призоваха колегите си от други политически сили, които споделят същите притеснения, да се отделят от своите групи и да се присъединят към новата парламентарна формация.
"Оставяме старата "племенна" политика зад гърба си, каним всички други, които споделят политическите ни ценности, да се присъединят, за да наложим нов консенсус", каза Чука Умуна, който беше министър "в сянка" на Лейбъристите по въпросите на бизнеса (2011-2015).