Словакия за втори път отхвърли Истанбулската конвенция

Парламентът на Словакия за втори път отхвърли така наречената Истанбулска конвенция, която цели превенцията и защитата на жени от дискриминация и насилие.

Депутатите отново призоваха парламента да попречи на Европейския съюз да ратифицира конвенцията, съобщава още News.bg, като се позовава на медиите в Словакия.

Словашкият парламент за първи път отхвърли конвенцията през март месец тази година с аргумента, че противоречи на конституционното определение за брака като съюз единствено между хетеросексуални хора.

Тогава депутатите дори приеха резолюция, която призовава правителството да попречи на Брюксел да приеме задълженията, произлизащи от Истанбулската конвенция.

Спорна поправка в конституцията на Словакия, приета през 2014 г., определя брака в страната единствено като съюз между мъж и жена.

Със сходни доводи конвенцията беше отхвърлена и в България от Коституционния съд. В мотивите на съда се посочва, че "В Конвенцията чрез дефинирането на „пол" като социален конструкт всъщност се релативизират границите на двата пола - мъж и жена като биологично детерминирани. Ако обаче обществото загуби способността да прави разлика между жена и мъж, борбата срещу насилието над жените остава само формален, но неизпълним ангажимент".

В четвъртък тази седмица Европейският парламент за пореден път призова страните да ратифицират Истанбулската конвенция, а повечето български евродепутати гласуваха против или се въздържаха.

Държавите, които все още не са ратифицирали конвенцията, са България, Чехия, Унгария, Литва, Латвия, Словакия и Великобритания.

#1 bludniq_sin 29.11.2019 в 08:41:54

цели превенцията и защитата на жени от дискриминация и насилие. - не цели само това. Не пишете лъжи.

#2 explorer 29.11.2019 в 10:12:36

Ами нашите евродепутати да вземат думата и да изяснят, че в нашия език "джендър" стана обидно нарицателно именно покрай ИК. Чуваемостта трябва да бъде двустранна.

#5 explorer 29.11.2019 в 11:52:54

@Кени, на мен ми е по-интересно как министъра на външните работи превежда gender, като "социален пол" и този превод влиза в официален документ!?!?

#9 Оби Уан 29.11.2019 в 17:35:45

Дискусията трябва да е в съвсем друга насока - ако подпишем конвенцията какво ще е по-добре от сегашното законодателство - т.е. в момента не са обхванати еди-кои-си случи/казуси, а конвенцията се грижи за тях. Или казано по друг начин - в момента по нашето законодателство жените не са защитени от насилие в тези и тези случаи, а ако се подпише конвенцията ще са защитени...

Новините

Най-четените