32 години от аварията в Чернобил

Светът отбелязва 32 години от един от най-тежките инциденти в световен мащаб, засегнал пряко или косвено милиони хора - аварията в Чернобил.

Вече повече от 3 десетилетия световната общност продължава да се бори с последиците от трагедията, опровергала през април 1986 г. твърдението, че в енергетиката има само "мирен атом".

На 26 април 1986 г. в 1.23 ч четвърти реактор в съветската атомна електроцентрала експлодира, оставяйки след себе си огромно изтичане на радиация в околната среда.

Радиоактивните материали, изпуснати в деня на аварията, е равна на 500 пъти силата на атомната бомба, пусната в Хирошима през 1945 г.

Димният стълб от горенето достига няколко метра височина, а 90% от ядреното гориво на Чернобил се оказва в атмосферата. В резултат на експлозията повече от 10 дни в околността вилнеят пожари.

Радиоактивното замърсяване обхвана над 200 000 квадратни километра, най-вече в Украйна, Беларус и Русия. Непряко радиацията е разнесена в цяла Източна Европа и Скандинавския полуостров.

Само евакуираните от периметъра около ядрената електроцентрала надхвърлят 200 хил. души.

Няма точен брой на жертвите, загинали вследствие на прекомерното излагане на радиация. Според различни източници от няколко хиляди до 100 хил. души. 134 души са приети в спешното отделение с лъчева болест в първите дни след експлозията. В рамките на месец 28 от тях умират.

Смята се, че вследствие на инцидента на радиация са били изложени 8,4 млн. души.

В България в продължение на няколко дни се отрича за случилото се.

Днес 30-километровата зона около централата, заедно с призрачния град Припят, са недостъпни за обикновените хора.

Заради аварията в Чернобил световната ядрена енергетика претърпя сериозен удар. Под натиска на общественото мнение от 1986 до 2002 г. в Северна Америка и Западна Европа не е построена нито една нова атомна електроцентрала, а мнозина и до днес продължават да изпитват недоверие към този източник на енергия.

#1 Kenny McCоrmick 26.04.2018 в 09:47:21

Корнелия, нещо да обадиш по повода?

#2 паяка 26.04.2018 в 11:20:48

Обяснете това или си коригирайте изречението : "Радиоактивните материали, изпуснати в деня на аварията, е равна на 500 пъти силата на атомната бомба..."

#3 паяка 26.04.2018 в 11:22:51

"Димният стълб от горенето достига няколко метра височина" 2-3-5 м?

#4 sim4o 26.04.2018 в 12:56:28

за конкретните виновници в Украйна вече говорихме: "Версию подтверждает дальнейшая судьба Штенберга и Курчинского. После разделения СССР оба оказались в Киеве. Штенберг в кресле министра энергетики Украины, Курчинский в должности директора Департамента атомной энергии Украины. ... ... Это многозначительное продолжение. Говорящее само за себя. ...Два важных фигуранта событий продолжают большую политическую игру..." И се разбрахме, че някогашните украински комунисти, след мутации и пребоядисване, се появяват в "оранжевото" правителство на Ющенко и Юлия Тимошенко с три министерски поста и с вицепремиер .. Та така!

#5 sim4o 26.04.2018 в 12:57:42

.. "На здравните последствия от Чернобилската авария са посветени десетки хиляди научни изследвания и публикации. В обобщен вид докладът на НКДАР/ООН от 2000 г. прави следният основен извод: ..Към настоящо време, освен съществено увеличаване на случаите от рак на щитовидната жлеза при тези, които са били облъчени в детска възраст, отсъстват свидетелства за съществено влияние на йонизиращите лъчения върху здравето на населението. Не е открито нарастване на заболеваемостта от всички видове рак или на смъртността, които могат да се свържат с радиацията. Рискът за възникване на левкемия, който е един от най-чувствителните показатели за радиационно въздействие, не се повишава даже при ликвидаторите и децата. Няма научно обосновани доказателства за увеличаване на случаите на доброкачествени новообразувания, соматични или психични разстройства, имащи отношение към облъчването с йонизиращи лъчения.”.. .."Най-големите изхвърляния (главно ядрено гориво) се отлагат предимно на разстояние около 100 km от реактора. Общо замърсените площи са: 3 100 km2 над 1 500 kBq.m-2 7 200 km2 между 600 и 1 500 kBq.m-2 12 000 km2 между 200 и 600 kBq.m-2 103 000 km2 между 40 до 200 kBq.m-2 Един от важните изводи, до които достига обективният анализ, две десетилетия след Чернобилската авария, е, че като цяло опасността от преки радиационни поражения на растения и животни в първите 4 – 5 години след аварията е била силно надценена.." .. "Оценките на НКДАР/ООН за средните годишни ефективни дози на облъчване на населението на различни страни през първата година след аварията на Чернобилската АЕЦ са до около 1 mSv. Увеличаване на случаите на левкемия и други новообразувания, аномалии при раждания и каквито и да е други заболявания, които могат да се свържат с йонизиращата радиация, дължаща се на аварията, сред населението на страните на Европа досега не са открити..." И ми идва на ум въпросът - ама ООН що така пише? Koмунета! Трябва да сме на нашият, седерастки боен пост и да ги разобличаваме!

Новините

Най-четените