Депутатите от коалицията "Европейски фронт" в Република Северна Македония започват процедура по събиране на подписи за иницииране на промени в конституцията.
Коалицията, водена от най-голямата албанска партия - Демократичен съюз за интеграция, настоява, че само така може да се отпуши кандидатурата за членство на страната в Европейския съюз.
Инициативата предвижда събирането на минимум 30 подписа от народни представители, каквото е изискването на конституцията за започване на процедура по изменение на основния закон.
Основният фокус на предлаганите промени е вписването на българската общност, както и на други групи като хървати и черногорци, в преамбюла на конституцията. Това е ключово условие в преговорната рамка на страната с ЕС за отваряне на преговорните глави, поето от Скопие в т.нар. Френско споразумение от 2022 г.
На пресконференция в парламента координаторът на парламентарната група на "Европейски фронт" Блерим Беджети подчерта, че става дума за решаваща стъпка за деблокиране на европейския път на страната.
"Това е необходима и отговорна институционална стъпка за продължаване на процеса на европейска интеграция на Северна Македония, който е напълно блокиран от две години", заяви Беджети, цитиран от БТА.
Той призова всички депутати да подкрепят инициативата, като акцентира, че въпросът излиза извън рамките на партийните сметки. "Това е въпрос, който надхвърля партийните интереси и сметки и е важен за страната, допълни още депутатът.
"Вече не можем да се крием зад квазиобяснения, че България чака стабилно правителство. България вече има парламентарно мнозинство и ще има стабилно правителство", коментира той и допълни, че няма причини да се чака с промените.
Беджети предупреди, че регионът се развива с по-бързи темпове, докато Скопие изостава. "Докато Черна гора и Албания напредват, Северна Македония рискува да изостане поради липса на политическа смелост и държавническа мъдрост", изтъкна той.
Според него въпросът вече е сведен до ясен избор за депутатите - "дали са за деблокиране на процеса или за продължаване на блокадата". И дилемата е между европейския път на Северна Македония или изпадането на страната в изолация.
За приемането на конституционните промени е необходимо мнозинство от две трети - 80 от общо 120 депутати.
Към момента това изглежда невъзможно, предвид факта, че управляващото мнозинство около ВМРО-ДПМНЕ нееднократно се е обявявало против изменения, които според тях се правят "под диктата на България".
Инициативата идва на фона на категоричната позиция на Европейския съюз, че без Скопие да спази поетите си ангажименти, няма да продължи с преговорите за присъединяване.
Затова и сега "Европейски фронт" цели да върне темата в парламента и да принуди политическите сили да заемат ясна позиция за европейското бъдеще на страната.

