Иран възнамерява да създаде нови учебни програми за "магистърска степен и докторантура", в които да се обучават бъдещите "пазители на морала" в полицията на страната, които да следят за публичното поведение и за облеклото на хората, съобщава Worldcrunch, цитирайки местни медии.
Тази седмица Мехран Самади, висш служител на Службата за насърчаване на добродетели и забрана на пороците, коментира, че "всеки, който иска да налага добродетели, трябва да има необходимите познания за това", съобщава базираната в Лондон телевизия Iran International , позовавайки се на доклади от Иран.
Моралната полиция в страната действа още от времето на Ислямската революция от 1979 г., като служителите ѝ често са склонни да фокусират вниманието си върху млади хора и върху поведението на жените като цяло, особено когато става въпрос за известни личности.
Така в страната има случаи, при които заради по-разхлабена забрадка жени са били изпращани в полицейските управления, където да търпят унизителни условия и отношение.
Преди пет години режимът в Иран обяви създаването на нов отдел с около 7000 агенти, които проверяват женските хиджаби и други стандарти за обличане и поведение.
Миналата седмица, например, стана ясно, че "тренирани" служители на полицията в Техеран са били заснети насилствено да бутат момиче във микробус.
Според експерти подобни инциденти може да станат по-чести под управлението на новия консервативен президент Ибрахим Раиси.
По думите на Мехран Самди в новата академична дисциплина, която трябва да обслужва моралната полиция, разглеждането на морала ще отиде по-дълбоко от простото следене за забрадките и "скромното облекло". Тези, които ще получат дипломи от специалността, ще трябва да знаят какви са приоритетите на моралната полиция и как да ги отличават в обществото.
Ислямският режим на Иран, съветван от шиитски юристи, непрекъснато настройва представите за "правилно" поведение и калибрира своя собствен интервенционистки авторитет. Съвсем наскоро началникът на пътната полиция в страната заяви, че жените нямат право да карат мотор и "ще бъдат сприрани" на пътя, съобщава базираното в Прага радио Farda.
Дни преди това свещеник в свещения град Кум в централен Иран настоя, че хората трябва да бъдат ваксинирани от лекар от същия пол по възможност, а ако това не може да се случи, лекар и пациент от различен пол е забранено да си правят снимка заедно.