Ден след като Азербайджан започна нова военна офанзива срещу местното арменско правителство в Нагорни Карабах, бе постигнато споразумение за прекратяване на огъня.
То е влязло в сила в 13:00 ч. местно време и включва разпоредби, според които местното арменско правителство ще разпусне армията си и ще предаде своето тежко въоръжение.
Информацията е потвърдена от властите в Степанакерт, Баку, Ереван и Москва. Очаква се утре да започнат официалните преговори за капитулация.
Споразумението е постигнато чрез посредничеството на руския мироопазващ контингент в региона и предвижда още изтегляне на части от армията на Армения от Нагорни Карабах.
Баку, от където настояват за разпускане на правителството в Нагорни Карабах, заяви, че преговорите ще включват и планове за "реинтеграция" на региона в Азербайджан.
Управляващите Степанакерт не споменават подобно нещо.
В тяхното изявление се говори за "изтегляне на останалите отряди и части на арменските въоръжени сили от зоната на разполагане на руския мироопазващ контингент, разформироване и пълно разоръжаване на въоръжените части на Армията за отбрана на Нагорни Карабах и изтегляне на тежката техника и оръжия от територията на Нагорни Карабах с цел възможно най-бързото им унищожаване".
Арменският премиер Никол Пашинян заяви, че е "много важно" примирието да се запази и изрази надежда, че то ще бъде осигурено от руските миротворци.
"Надяваме се, че военната ескалация няма да продължи, защото в сегашните условия е много важно да се осигури стабилност и да се спрат бойните действия", каза Пашинян в телевизионно обръщение.
По неговите думи в Нагорни Карабах няма части от арменската армия.
"Многократно сме заявявали, че Армения няма свои сили в Нагорни Карабах още от август 2021 г", каза Пашинян и добави, че страната му няма участие в споразумението за прекратяване на огъня.
Повече за неговото значение можете да прочетете тук: