Офицери от армията на Нигер обявиха в телевизионно обръщение, че президентът на африканската страна Мохамед Базум е отстранен от власт. Към момента всички държавни институции и граници са затворени.
Конституцията е суспендирана, а на територията на цялата страна е наложен вечерен час.
"Решихме да сложим край на режима, който познавате заради влошаването на ситуацията със сигурността и лошото управление", обяви полковник Амаду Абдраман в ефира на националната телевизия. "Всички институции временно прекратяват работа. Затворени са всички граници по суша и въздух, до второ нареждане е въведен общонационален полицейски час от 22:00 до 05:00 ч. "
Абдраман прочете своето изявление в компанията на девет други военни. Групата, която нарича себе си Национален съвет за опазване на страната, отправи предупреждение към всички опити за чужда намеса.
Новината идва след ден на несигурност, в който от президентството на Нигер съобщиха, че военни са участвали в "антирепубликанска демонстрация", а информационните агенции съобщиха, че Базум е задържан в своята резиденция от бунтовническите сили.
Към момента все още не е ясно къде се намира държавният глава Базум.
Military coup in #Niger bad news for #France. France was able to use Uranium from their former colony to run their Nuclear Power plants.
— Arthur Morgan (@ArthurM40330824) July 27, 2023
Pro-French government was removed.
France is rapidly losing its position in #Africa pic.twitter.com/Nnoo1TJ2mP
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш заяви, че "категорично осъжда неконституционната смяна на правителството в Нигер" и призова за "незабавно прекратяване на всички действия, подкопаващи демократичните принципи в Нигер".
От Вашингтон също изразиха своите притеснения за ситуацията в Нигер.
"По-рано разговарях с президента Базум и му казах, че Съединените щати решително го подкрепят като демократично избран президент", каза държавният секретар Антъни Блинкен пред репортери в Нова Зеландия. "Призоваваме за незабавното му освобождаване".
Мохамед Базум е първият президент на Нигер, избран след провеждането на демократични в страна, която страда от хронична нестабилност от обявяването на своята независимост през 1960 г.
Франция също описа кризата като опит за преврат.
"Франция категорично осъжда всеки опит за завземане на властта със сила и се присъединява към призивите на Африканския съюз и ECOWAS за възстановяване на целостта на нигерските демократични институции", каза външният министър Катрин Колона в социалната мрежа X.
Западноафриканската страна Нигер е бивша френска колония, която е основен съюзник на САЩ и Европа в борбата срещу радикалния джихадизъм и незаконната имиграция.
Миналата година Париж премести войски от Мали и Буркина Фасо към Нигер след проруски военни преврати в първите две държави.
Това се явява седми преврат страна от Западна и Централна Африка от 2020 г. насам, който може допълнително да усложни усилията на Запада да помогне на страните в нестабилния регион на Сахел да се борят срещу радикални джихадисти, свързани с Ал Кайда и "Ислямска държава".
Нигер е също така изключително важна страна за Европейския съюз в енергийно отношение, тъй като се явява доставчик на една пета от урана, необходим за ядрената енергетика.