Американският президент Доналд Тръмп съобщи, че в сряда е провел телефонен разговор с руския си колега Владимир Путин.
Основни теми са били скорошната атака на украинската армия срещу руската стратегическа авиация, мирните преговори в Истанбул, както и преговорите за възобновяване на ядрената сделка с Иран.
"Обсъдихме нападението в Русия от страна на Украйна, а също и различни други атаки, които се извършват и от двете страни", написа Тръмп от профила си в социалната мрежа Truth Social. "Беше добър разговор, но не и разговор, който ще доведе до незабавен мир", допълва той.
Тръмп предаде думи на Путин, който е заявил много категорично, че ще трябва да отговори на нападението на украинците.
В сряда украинската армия разпространи 4-минутно видео от операция "Паяжина". Кадрите показват как украински дронове с видимост от първо лице поразяват четири руски летища - "Дягилево" в Рязанска област, "Иваново" в Ивановска област, "Белая" в Иркутска област, югоизточен Сибир, както и "Оленя" в Мурманска област.
За операцията "Паяжина" са използвани общо 117 дрона, действащи с технология за управление на безпилотни летателни апарати, която комбинира автономни алгоритми с изкуствен интелект и ръчно управление от оператори в Украйна.
При загуба на сигнал машините са преминавали автоматично към управление от изкуствен интелект и навигация по предварително планиран маршрут и зададени параметри за търсене и разпознаване на конкретни цели.
СБУ показала унікальні кадри спецоперації «Павутина», у результаті якої уражено 41 військовий літак стратегічної авіації рф
— СБ України (@ServiceSsu) June 4, 2025
➡️ https://t.co/OSxqEsI9CD pic.twitter.com/aGSZNEsoX3
Според Службата за сигурност на Украйна (СБУ) са поразени общо 41 самолета, около една трета от стратегическата авиация на руските военновъздушни сили. Това са тежките бомбардировачи-ракетоносци, които отговарят за нанасяне на далекообхватни ядрени или конвенционални удари.
От началото на войната в Украйна те се използват активно за въздушни удари, които се извършват от дълбочина в Русия.
Независими геолокационни анализи на наличните данни от видеоматериали и сателитни изображения могат да потвърдят част от твърденията на СБУ. Дотук по-скоро може да се говори за общо 23 поразени самолета:
- 7 унищожени витлови бомбардировача Ту-95 МС;
- 4 унищожени и 9 повредени свръхзвукови бомбардировача Ту-22 М3;
- 1 унищожен военнотранспортен Ан-12;
- 2 повредени А-50 за далечна радиолокация и управление.
Предполага се, че стратегическият въздушен флот на Русия е съставен от около 100-120 самолета тип Ту-95, Ту-22 и най-модерният Ту-160. Всички те обаче са произведени до 1990 г., а в оперативна готовност са малко над 60. Останалите се счита, че са в процес на модернизация или са напът да бъдат извадени от употреба.
Предвид ограничения производствен капацитет (нито един произведен самолет за последните три десетилетия), остаряващия флот и дългите срокове за основен ремонт, всеки загубен самолет де факто е незаменим на този етап.
От руска страна отричат да има нанесени сериозни щети. Според зам.-външния министър Сергей Рябков твърденията на Киев са безпочвени.
"Даже не са близо до реалността. Трябва да следим данните и информацията, които бяха разпространени по каналите на Министерството на отбраната", каза дипломатът пред ТАСС.
По-рано от военното министерство определиха атаката срещу летищата като "терористична". Според руските военни е имало само няколко запалени самолети, но всички пожари са били потушени, без жертви и сериозни щети.
Според Путин пък вече няма смисъл от продължаването на мирните преговори с Украйна. В изказване от сряда, преди разговора му с Тръмп, той обвини правителството на Киев в тероризъм, имайки предвид два взривени моста на 1 юни с множество жертви и пострадали, както и атаката от вторник срещу стратегически важния Керченския мост, който свързва Крим с Краснодарска област в Русия.
"Настоящият киевски режим не се нуждае от мир", смята Путин. "За какво да говорим? Как да водим преговори с онези, които залагат на терора?"
Все още обаче не е казал и дума за загубените самолети.