Словашкият парламент отказа да отнеме имунитета на бившия премиер на страната Роберт Фицо и да улесни по този начин задържането му по обвинения, че е създал и ръководил организирана престъпна група, съобщава Euronews.
Само два гласа не стигнаха за това, да бъде одобрено искането на словашката прокуратура. При гласуването в местния Национален съвет само 74 от общо 150 депутати гласуваха "за" искането.
Мотивите на прокуратурата са, че Фицо трябва да бъде задържан, за да не може да окаже влияние върху важни свидетели по делото срещу него.
Самият той отрича да е извършил каквито и да е неправомерни действия, като според него обвиненията, повдигнати миналия месец, са политически мотивирани.
Фицо също така твърди, че делото срещу него и бившия му вътрешен министър Роберт Калинак има за цел да унищожи политическата опозиция в Словакия.
В момента Фицо има имунитет от съдебно преследване като депутат от лявата си опозиционна партия "Посока-Социалдемокрация". Роберт Калинак пък в момента работи като адвокат, преди да бъде задържан преди няколко седмици.
Анализатори тълкуват липсата на достатъчно подкрепа за снемането на имунитета на Фицо като знак за пропукване в управляващата четирипартийна коалиция в Словакия.
В момента коалицията разполага с повече от удобно мнозинство в парламента, но отказът на депутати от това мнозинство да подкрепят искането повдига въпроси за единството сред управляващите.
Борбата с корупцията беше водещ политически въпрос по време на последните парламентарни избори в страната през 2020 г. и обединяващ фактор при съставянето на правителството.
Оттогава насам редица висши служители, полицаи, съдии, прокурори, политици и бизнесмени бяха обвинени в криминални престъпления.
Фицо, смятан за агресивен ляв популист, беше министър-председател за два мандата - между 2006 г. и 2010 г. и отново от 2012 до 2018 г.
Той подаде оставка след убийствата на разследващия журналист Ян Куцяк и годеницата му Мартина Куснирова през 2018 г.
Куцяк разследваше активно корупцията в правителството и връзките на управляващите със словашки олигарси и с калабрийската мафия Ндрангета около схеми за източване на земеделски фондове от ЕС. Убийството му предизвика мащабни улични протести и политическа криза, която доведе до краха на правителството.