След седмици сеизмична активност и стотици земетресения, вулканът в югозападната част на Исландия най-накрая изригна. Това стана през нощта в понеделник срещу вторник с впечатляващи струи от лава и пушек.
Изригването е в район на полуостров Рейкянес, на около 40 км. от Рейкявик и може да се види от столицата.
Местните власти успокоиха, че към момента няма нарушения при полетите от и до острова, и въздушният коридор над страната остава отворен.
Става дума за подземна река от магма, която води до отваряне на пукнатина на повърхността, от която изтича лава. Това не застрашава въздушния трафик - нито над Европа, нито над самата Исландия.
Причината е, че при подобна вулканична активност не се наблюдават значителни експлозии и големи количества пепел, които да бъдат изстреляни високо в небето.
Изригването е започнало около 10 часа вечерта в понеделник местно време (полунощ българско) на 3 км. от евакуирания още през ноември град Гриндавик, който можеше да се окаже на пътя на лавата.
Пукнатината, отворена на повърхността, е дълга почти 4 км, а това е четвъртото подобно изригване в тази част на страната от 2021 г. насам.
То обаче е най-голямото, обявиха властите в страната. В първите часове лавата изригваше със скорост от около 100 до 200 кубически метра в секунда.
В района е и особено популярната сред туристите геотермална зона "Синята лагуна", която беше затворена от мерки за сигурност миналия месец.
Изригването не представлява опасност за живота, не се очаква окаже влияние върху населени места или важна инфраструктура, уверяват местните власти. Районът наоколо обаче е затворен за всякакъв трафик и е силно препоръчително той да не се доближава заради токсичните газове от вулканичната активност.
"Съветваме хората да не посещават мястото на изригването преди учените и аварийните екипи да оценят ситуацията", обявиха от Туристическия борд на страната.
Друго сериозно изригване в района през 2021 г. привлече хиляди местни хора и туристи, които наблюдаваха лавата и дори си пекоха наденички на нея.
В Исландия има 32 активни вулкана.