Папа Франциск разгневи Турция, защото определи като геноцид масовите убийства над арменци в Османската империя по време на Първата световна война. Анкара признава етническите кланета отпреди 100 години, но отказва да ги назове с думата „геноцид", което папата прави вече за втори път.
Според Франциск това е първата голяма трагедия на миналия век, преживяна от човечеството, последвана от нацизма, сталинизма и войните в Камбоджа, Босна, Руанда и Бурунди, в които пак се е стигнало до геноцид.
"През миналия век нашето човешко семейство преживя три големи трагедии.Първата, която се смята за първия геноцид на 20-и век, засегна арменския народ, първата християнска нация, както и католически и православни сирийци, асирийци, халдейци и гърци", изтъкна папата.
Той настоя, че жертвите не трябва да бъдат забравяни, както и че злото не трябва да се прикрива или отрича. Преди две години духовният водач на католиците отново защити арменците, използвайки думата „геноцид".
Изказването на папа Франциск стана по време на поклонение по случай рождението на светец в базиликата „Св. Петър" в Рим, където присъства делегация на арменската църква, както и президентът на страната Сердж Саркисян.
В отговор Турция повика посланика на Ватикана в Анкара, за да изрази своето „разочарование" от главата на Римокатолическата църква, чийто думи създали „проблем на доверието" между турската страна и Ватикана.
Според историците жертвите са 1.5 милиона души, но турската страна твърди, че са 500 000, при това жертва на гражданска война и бунтове през 1915 г.
През 2014 г. тогавашният премиер Реджеп Ердоган се извини на семействата на загиналите. В речта му, определена веднага като историческа, Ердоган призова Армения да не превръща миналото в политически конфликт.