"Играч първи, приготви се" - завръщането на Спилбърг в 80-те

Железният гигант, легендарният "Делориън" от "Завръщане в бъдещето", Дюк Нюкем, Фреди Крюгър, Кинг Конг и "Властелинът на пръстените" на един екран. Кой може да се справи с тази каша, освен режисьор от ранга на Стивън Спилбърг?

Става дума за следващия проект на режисьора – научнофантастичният "Играч първи, приготви се", базиран на култовия нърдски роман със същото име от Ърнест Клайн.

Погледите на кинолюбителите в момента са приковани към най-новия филм на Спилбърг - The Post, сериозна политическа драма, която вече е считана за един от фаворитите на следващите награди "Оскар".

Режисьорът обаче показва впечатляваща творческа шизофрения. От сериозността на филм като The Post, той се прехвърля към научнофантастично екшън-приключение, посветено именно на духа на 80-те – десетилетието, което затвърди мястото на самия Спилбърг в пантеона на великите режисьори.

Едно може би не чак толкова далечно бъдеще


Книгата и филмът "Играч първи, приготви се" разказват за Земята през 2045 г. Планетата се е превърнала в едно отвратително място за живот заради пренаселването, замърсяването и промените в климата.

За да избягат от ужасната реалност, хората предпочитат да "живеят" във виртуалния свят ОАЗИС. Представете си нещо като Facebook и World of Warcraft в едно, базирано на технология за виртуална реалност.

В ОАЗИС, този Интернет, умножен по милиард, е пренесен целият социален живот на човечеството – хиляди различни планети позволяват безцелна "игра", но и ежедневна работа, както и място за обучение на децата онлайн. Има възможност дори да "излизаш" на по питие с приятели, докато всъщност си затворен в нищожно малката си каравана с очила за виртуална реалност пред очите и непрани от няколко седмици дрехи върху тялото ти.

Животът на милиардите хора, ползващи ОАЗИС, се променя напълно след смъртта на създателя на системата Джеймс Холидей (Марк Райлънс) - ексцентрична комбинация между Стив Джобс и Марк Зукърбърг.

След кончината на Холидей всички "играчи" получават писмо, че някъде из ОАЗИС е скрито тайно "яйце" (Easter Egg). Който го открие ще се превърне в наследник на Холидей и ще получи пълна власт над ОАЗИС.

Нещо, което тийнейджърът Уейд Уотс (Тай Шеридън) много би искал да направи, но същото важи за милиони други. Сред тях са и шефовете на гигантска корпорация, готови да убиват и в реалния свят, за да придобият новия виртуален дом на човечеството.

И това е само предисторията. Романът "Играч първи, приготви се" (издаван е и на български) е едно абсурдно яко приключение, в което авторът Ърнест Клайн успява да наблъска всичките си любими неща не само от '80-те, но и от заобикалящите го десетилетия – от "Междузвездни войни", през аркадни игри и музика, до любими романи. Идеята е, че създателят на ОАЗИС е бил маниак на тема '80-те години на XX век и всички предполагат, че ще намерят насоки за "яйцето" именно в култовите продукти на това време.

Enter Spielberg

Някои от тези култови "продукти" са дело именно на самия Спилбърг. През '80-те излизат два от филмите за Индиана Джоунс, както и вечната класика на режисьора - "Извънземното" (E.T.). Те също намират място в романа на Клайн, което прави Спилбърг още по-подходящ за екранизирането на книга с такъв мащаб.

Пред IndieWire режисьорът заявява, че "това е най-трудният филм", който е правил от "Спасяването на редник Райън" насам. Подготовката му включва ежедневни тричасови срещи с хората от Industrial Light and Magic – студиото, работещо по специалните ефекти.

А специалните ефекти са в основата на Ready Player One. Все пак действието в книгата/ филма се развива на две нива. Първо, в реалния свят, в който Уейд се бори с бедността, скуката и опасностите от това да живееш в импровизиран небостъргач от натрупани една върху друга каравани.

Фокусът обаче пада върху виртуалната реалност на ОАЗИС – място, в което всеки може да изглежда както реши, да кара коли от любимите си филми, да управлява роботи от популярни анимета и да размахва меч и автомат едновременно.

Да караш Делориън, заобиколен от биещи се орки, роботи, герои от Overwatch и Street Fighter. Всичко това се случва в "Играч първи, приготви се". Снимка: YouTube

Оптимизъм и тревоги

"Играч първи, приготви се" може да се окаже страхотен филм. Налице е потенциалът за филмиране на богатия книжен оригинал, доказаното майсторство на Спилбърг, както и световният тренд на носталгия към '80-те.

През 2017 г. манията по това десетилетие се завърна с пълна сила в Холивуд - Marvel дадоха шарена диско визия на "Пазителите на галактиката 2" и "Тор: Рагнарок", режисьорът Дени Вилньов направи един по-сериозен поклон пред този период със своя "Блейд Рънър 2049", а "Stranger Things" на Netflix покори телевизионните екрани. Дори у нас трендът се усети. За справка - клипът на "КЕКС".

Налице обаче са и тревоги. "Играч първи, приготви се" е изключително интересна книга за хората, които поне малко се определят като "нърдове" и могат да оценят закачките с десетките популярни франчайзи. Филмът обаче трябва да достигне до по-широка публика и е възможно за тази цел част от чара му да бъде "поорязан". Надеждата е, че самият Ърнест Клайн е съсценарист и е работил по адаптацията на книгата си в сценарий.

Не трябва да забравяме и че колкото и да е велик Спилбърг, той не е безгрешен.

В биографията му през последните години намират място не чак толкова добри филми като "Война на световете", "Индиана Джоунс и царството на кристалния череп" и "Големият дружелюбен гигант" (за който може дори да не сте чували).

Но ако се съди по предварителните оценки и очаквания за награди за The Post, режисьорът, изглежда, е във форма.

Кога? Кога? Кога?

Първоначално "Играч първи, приготви се" трябваше да излезе по кината на 15 декември 2017 г. и вече щяхме да сме го гледали. Когато обаче Disney обявиха, че това ще е премиерната дата на "Междузвездни войни: Последните джедаи", Warner Bros. Умно прецениха, че е по-добре да отложат премиерата на филма с няколко месеца, за да не бъде прегазен той в боксофиса от семейство Скайуокуър и компания.

Новата премиерна дата е 30 март 2018 г., а ние нямаме търпение да видим дали Спилбърг се е справил с нелеката задача да претвори на киноекран книга, която събира в себе си култа към '80-те, научна фантастика, комедия и не малка доза драма.

Новините

Най-четените