Филмите близнаци

Понякога една история е толкова добра, че трябва да се разкаже два пъти. И това не важи само за рибарските истории и легендарните случки от още по-легендарни студентски купони. За Холивуд това е добре позната тактика. Филмите двойници там са нещо доста добре познато.

Понякога се случва така, че двама различни режисьори попадат на идентична идея и в следващия момент на екраните се появяват два напълно идентични филма, които трябва да убедят зрителите, че са по-добри от другия.

Това общо взето е и историята на The Mercy, който излезе по кината в САЩ и Великобритания през февруари с Колин Фърт в главната роля. Филмът разказва историята на бизнесмена и аматьор мореплавател Доналд Кроухърст, който се включва в световното яхтено състезание през 1968 г. Там той се опитва да измами самото състезание, подправяйки навигационните записи на яхтата си, а след това просто изчезва без следа от борда й.

Историята е толкова необикновена, че двама различни режисьори - Джеймс Марш и Саймън Румли - решават, че си струва да се направи филм по темата. Така и двамата в крайна сметка правят.


Колин Фърт в The Mercy и Джъстин Салинджър в Crowhurst

StudioCanal, който вече работят по филма с Колин Фърт, решават да избегнат неудобната ситуация и купуват правата върху другата лента. Вторият режисьор - Саймънт Румли, който заснема Crowhurst, коментира ситуацията така:

"Това е уникална ситуация. Има два филма - два много различни филма - за едно и също нещо."

Само дето далеч не е уникална ситуация. И дори се случва сравнително често.

Кийт Симантън, старши редактор в IMDb, казва, че филмите близнаци са феномен, който се случва често като съвпадение. Той дава пример с историята на Дюнкерк - толкова много време няма филм за прословутото спасяване на британските военни, а само за 2017 г. се появяват два големи филма Dunkirk и The Darkest Hour, а освен тях и още една по-неизвестна лента - Operation Dunkirk (който обаче е значително по-слаб).

Съществуват множество примери за подобни филми близнаци - макар да имат множество разлики, те си приличат толкова, сякаш са писани по една и съща идея.

#1 e-mil 03.04.2018 в 13:02:01

"Кийт Симантън... толкова много време няма филм за прословутото спасяване на британските военни, а само за 2017 г. се появяват два големи филма Dunkirk и The Darkest Hour..." Е, колко много време? Ако приемем, че Darkest Hour (The Darkest Hour, което сте написали беше един друг фентъзи филм) е за Дюнкерк, то значи и "Their Finest" от 20016 и "Atonement" от 2007 са за същото, без да броим старите филми от 50-те и 60-те. Заблудата ви, че кризата при Дюнкерк е разказана два пъти е дълбоко невярна. Освен това работата и по трите филма от 2016-2017 започва през 2015, когато е 70-годишнината от края на войната. А Кристофър Нолан започва да обмисля своя филм от средата на 90-те, когато пък беше 50-годишнината. Така че кое му е чудното? Само че Симантън да вземе да се гръмне. Darkest Hour въобще не е за Дюнкерк. Филмът е за правителствената криза в Лондон предизвикана от неумелата външна политика на Чембърлейн предната година. Ключовият момент в историята е оставката на Чембърлейн на 10 май, когато още никой не знае, че експедиционният корпус ще закъса - немците току-що са започнали настъпление. По-късната евакуация е само елемент от общата картина на войната - предните месеци Англия действа в Норвегия (където също губи), по-преди това не успяват да помогнат на Финландия, не успяват да блокират шведските железни мини, а освен това от предната година тече и морска война с променлив успех.

Новините

Най-четените