Страхът от изкуствения интелект е толкова сериозен, че вече има термин "ИИ тревожност".
Бен Афлек обаче не страда от нея.
В интервю за CNBC актьорът обяснява, че изкуственият интелект със сигурност може да имитира до съвършенство човешка реч, включително и на изтънчен английски като на британския крал.
"Но ИИ не може да замести Шекспир", бърза да добави той.
"Филмите ще са последното нещо, което изкуственият интелект ще измести", категоричен е Афлек.
По негово мнение да имаш двама, трима, четирима или повече актьори в една стая носи съвсем друго усещане и това напълно убягва на ИИ към момента.
Афлек също така е убеден, че ще трябва сериозен период от време, докато машините придобият подобен тип знания и сензитивност.
Звездата от "Пърл Харбър" уточнява, че изкуственият интелект може да премахне по-трудоемките и по-скъпи аспекти по създаването на един филм.
Това би намалило разходите и би позволило повече гласове и мнения в киното да бъдат чути.
"ИИ ще улесни хората, които искат да направят нов "Добрият Уил Хънтинг", да го направят", продължава с разсъжденията си актьорът.
"Изкуственият интелект в най-добрия случай е занаятчия. Той може да се научи да прави мебели като гледа снимки на мебели и имитира. Така работят повечето видео и големи езикови модели", казва още той.
"Изкуственият интелект не създава нищо ново", подчертава Бен Афлек.
Той допълва, че истинското майсторство е в знанията как да създаваш нещо напълно ново и в изкуството да знаеш кога да спреш. И именно липсата на знание кога да спре е сред най-големите минуси на ИИ, смята Афлек.
"Липсва му последователност, липсва му контрол, липсва му качество", посочва той за ИИ.
Актьорът дава пример с хитовия сериал "Наследници" на HBO и посочва, че изкуственият интелект може да създаде нов епизод, само ако смеси съдържание от стари серии.
"Но дали ИИ може да създаде нова серия от нулата? Съмнявам се", завършва Афлек.