Представете си, че сте седнали на дивана с купа пуканки и дистанционно в ръка, готови да си пуснете любимото риалити. Всичко в него изглежда толкова реално, нали?
Хората се радват, плачат, изпадат в истерии... А вие им съчувствате и се наслаждавате на зрелището.
Истината е, че реалността в тези риалити формати често може да се определи като красива фасада - отдалеч изглежда добре, но ако се приближите достатъчно, ще забележите някоя друга пукнатина.
Продукцията умишлено скрива много от вас, но задкулисните детайли с времето и с изтичането на информация започват лека полека да изплуват на повърхността. А истината за условията на снимките и живота на участниците често се оказва значително по-различна.
Разбирането на тези аспекти не само ще разшири възприятието ни за риалити телевизията, но и ще ни помогне да осъзнаем колко сложен е процесът зад екрана.
Тук събираме някои от нещата, които могат да се разберат за риалити форматите благодарение именно на истории, разказвани от участниците в тях:
- Как монтажът изкривява реалността
Без съмнение, за риалити предаванията често се избират провокативни личности, които обичат да създават конфликти и да държат напрежението на високо ниво. Но колкото и да са добри в заплитането на скандали, тези хора със сигурност разполагат и с други качества, които обаче остават скрити на екрана.
Главните редактори са тези, които дърпат юздите на шоуто и решават каква сюжетна линия да изкарат от всеки персонаж. И най-често изопачават личността на играчите, като акцентират само върху най-драматичните им и противоречиви страни.
Много от участниците, които са минали през различни риалити формати, казват, че монтажът нарочно ги е показал само в лоша светлина. Това казва например Радослав Колев от осми сезон на "Фермата".
"Реално се излъчваха само негативните и тъмните страни в моя персонаж... Нещата, които се излъчиха, са се случили. Няма как да се скрият", казва той в "Пепкаст".
"Въпросът е, че когато се излъчва една сюжетна линия, е хубаво да извадиш и положителните неща у един човек", допълва още Радослав.
По думите му в продължение на две седмици е готвил и чистил на групата, но нищо от това не е било пуснато в ефир. Вместо това, зрителите са видели само как той мрънка за храна и постоянно изглежда гладен.
Подобен е опитът и на участничката от третия сезон на "Ергенът" Ана Метушева, позната като Шермин, която твърди, че са от продукцията излъчвали само моменти, които не показват пълния ѝ характер.
"Не са го излъчвали, доколкото знам, но го казах... Казах, че не бих се целувала с мъж, когото не познавам. А дори и на етап, след като се опознаем малко повече, аз няма как да се целувам с мъж, който се е целувал с друга жена 5 минути преди да дойде при мен", споделя тя в подкаста "Надкаст".
По думите ѝ също така самото име Шермин ѝ е предложено от редакторите на продукцията, като нещо, което ще звучи по-екзотично.
Тези примери показват как монтажът и редакторските решения могат да изопачат реалността и да представят хората по начин, който далеч не отразява тяхната истинска същност.
- Колко пари носи участието в риалити шоу
Една от най-големите мистерии, която витае около риалити форматите, е въпросът дали участниците получават хонорар за времето, което прекарват под светлините на прожекторите.
В случая с първия ерген Виктор Стоянов, спекулациите бяха в изобилие. Една от най-налудничавите теории беше, че тогавашният мениджър на фитнес клуб е получил цял апартамент от участието си във формата.
Но както самият Виктор разкрива, истината е далеч по-разочароваща за онези, които си представяха златни договори.
"Аз от предаването нямах хонорар. Това е мит и хората не ми вярват", обяснява той в интервю за Alexander Vlog.
Според Виктор, когато още на интервюто за участие се е интересувал за възнаграждението, му е било казано, че няма хонорар, защото продукцията не искала да "подкупва" любовта.
Единственото, което е получил, са трите заплати, които би взел, ако не беше излязъл в неплатен отпуск.
Кристина Пламенова, участник във втория сезон на "Ергенът" и носител на титлата "Мис Вселена България" за 2022 г., също хвърля светлина върху случващото се зад кулисите.
На стори в Instagram Кристина разкрва, че не е останала в шоуто, защото не са плащали хонорари.
Подобно е положението и в други формати. Велислава Ангелова от "Игри на волята" също потвърждава, че никой от участниците не е получил пари.
"0 лева и 0 стотинки. Никой не е получил хонорар", споделя тя също в "Надкаст".
- Как се избират участниците
Изборът на участници е съществен елемент в едно риалити, а начинът, по който се подбират, зависи в значителна степен от формата на шоуто.
В "Надкаст" продуцентът Николай Йорданов обяснява как се правят тези избори и как те влияят на динамиката на предаването.
По думите му докато в приключенските риалитита като "Игри на волята" и "Сървайвър" се търсят най-различни стереотипни персонажи, в музикалните предавания като "Гласът на България" акцентът пада основно върху позитивни лица.
"Ако някой е много ярко антипатичен, когато правиш предаване тип "Гласът...", не ти трябва, защото ти разказваш положителна история. Но когато правиш предаване за отношения, търсиш хора, които ще произвеждат съдържание и конфликти", обяснява той.
Продуцентът разкрива и причините, поради които взимат така наречените "статисти", т.е. тези участници, които имат малко екранно време.
"Трябва да имаш баланс. Ако имаш само свръх ярки персонажи, няма филм. Във всеки филм има някакви поддържащи роли", допълва той.
- Сънят е само за слабите
Снимачният процес в риалититата е далеч от безгрижното забавление, което виждаме по телевизията. В "Надкаст" Верислав Туджаров от "Игри на волята" и "Сървайвър", и Шермин от "Ергенът" разкриват тежестта, която участниците изпитват по време на снимки.
Според Туджаров участниците в "Игри на волята" стоят будни до късно през нощта и имат само по няколко часа за сън.
"Седят до посред нощ на церемония. После след 3-4 часа ги събуждат сутрин, предполагам около 7, защото нас в толкова ни будиха едно време на дивата река", обяснява той.
Същата тенденция се наблюдава и в "Ергенът", където девойките често страдат от недостиг на сън. "Нямаш някакви бейсик часове на сън. Не става въпрос дори за 8, то нямаше дори 4", споделя Шермин.
В контекста на "Сървайвър" обаче, Туджаров отбелязва, че условията са били различни: "В Сървайвър съм спал по 12 часа".
- Гладуват ли участниците
Гладът е един от най-тежките предизвикателства, пред които се изправят участниците в риалити предаванията за оцеляване. Съществуват обаче много слухове, че от продукциите тайно хранят своите състезатели. Те обаче далеч не са истина.
В действителност храната в тези формати е строго ограничена, а условията често са наистина тежки.
В "Надкаст" участниците от "Игри на волята" Аспарух Тотев и Неделчо Богданов разкриват подробности за тежкия глад, през който са преминали.
"На мен със сигурност ми повлия реката, но втората седмица беше още по-тежка, защото гладът се натрупваше, а знаете, че на стопанството храната е по 300 грама на ден", казва Аспарух.
"На нас ни даваха по един хляб за цяла седмица и всеки имаше по две филии хляб", добавя Неделчо.
Друг пример е актьорът Филип Буков, който миналата година беше принуден да напусне "Сървайвър 7" след откриването на сърдечен проблем. Актьорът беше припаднал 4 пъти по време на снимките.
"Близо 72 часа не бяхме яли абсолютно нищо. И така се получава, че сърцето ми излиза от ритъм", обяснява Буков в "Шоуто на Николаос Цитиридис".
- Участници, напуснали след тежки контузии
Риалити предаванията често изправят играчите пред сериозни изпитания, които понякога водят до тежки травми и преждевременно напускане на шоуто.
В последния сезон на "Фермата" "Мис България 2013" Нанси Карабойчева преживя инцидент, който я принуди да напусне стопанството.
Тя получи скъсване на предна кръстна връзка, скъсване на вътрешна стабилизираща връзка и счупване на поддържащата кост на хрущяла на колянната става.
"Едно стъпване от няма и 40 см леко накриво и то поднесе глезена. В крайна сметка усуках коляното... Аз винаги съм скачала, от цял живот. От дървета, от гаражи... Имам много травми по себе си от тая щуротия, но точно в този случай беше нелепо. Наистина не беше от надценяване, просто лош късмет", обяснява Карабойчева в предаването "Преди обед" по bTV.
Николай Костадинов от петия сезон на "Игри на волята" също се сблъсква с тежка травма.
Още на първата игра той направил частично скъсване на бицепса. Въпреки това, продължил да се състезава, но при последната битка травмата се повторила, този път на друго място, което довело до "нефункционалност" на ръката му.
"Много малко са случаите, в които прекратявам състезание поради такава причина, и това е един удар за мен, който може би цял живот ще помня", споделя Николай в "Събуди се" по Nova.