От другата седмица клубният живот в столицата ще бъде раздрусан.
Причината се казва Joy Station - широко рекламираният нов развлекателен център, който обещава да си спечели водеща позиция едновременно като нощен клуб, спортен и игрален комплекс, дневен бар, ресторант, и най-вече като сцена за жива музика от големи изпълнители.
Ще успее ли този толкова амбициозен и скъп проект да оправдае очакванията, които сам създаде за себе си?
Индикациите са, че има добри шансове да го направи. Още с влизането добрите впечатления се трупат - първо от внушителната големина на комплекса (5000 кв. метра) и второ, от добрия консистентен дизайн на различните помещения и на двата етажа.
Дни преди откриването мястото е готово да посреща клиенти, но все още кипи усилен труд. Монтират се нови колони, защото в екипа са максималисти и търсят още по-добър звук.
"Озвучаване като за стадион", както уточнява Диана Попова от рекламния отдел на развлекателния център.
Разбиване всеки месец
Мощен звук определено ще им трябва, защото клубът спокойно може да побере 2-3 хиляди души.
Нищо чудно това да стане още на откриването му на 3 октомври, когато бившият вокалист на Rainbow и Deep Purple Джо Лин Търнър ще изнесе първия голям концерт в Joy Station. С него ще свири българската група "Кикимора" на китариста Николо Коцев.
Диана се радва, че билетите на цени от 38 лева засега се продават по-добре от очакваното, но е твърде рано за еуфория. Все пак откриването е само началото - изпълнител от такъв ранг ще бъде канен в Joy Station всеки месец.
Следващата уредена голяма група е обожаваната в България Uriah Heep, която ще забие на 5 декември.
Уговорени са били и Nazareth (за 7 ноември), но техният вокалист Дан Маккафърти се оттегли поради заболяване. Засега се предвижда да ги заменят The Rubettes, известни с хита Sugar Baby Love, но тяхното участие още не е сигурно.
Няма опасност от скука
Възможните дейности в Joy Station далеч не се изчерпват със слушането на музика с питие в ръка. Посетителите имат на разположение ресторант с грил меню, билярд, дартс, електронни игри, флипери, както и боулинг залата, заемаща основната площ от втория етаж.
20-те писти за боулинг я правят най-голямата зала за този спорт в България.
Звукът от провеждащия се концерт ще ехти навсякъде из клуба, а клиентите ще могат да следят ставащото на сцената на видеостени, докато играят боулинг или някоя от другите игри.
Допълнително има огромни съблекални с всички удобства, необходими за провеждането на мащабни боулинг турнири. Първият от тях вече е насрочен: Sofia International Open ще се проведе между 23 ноември и 1 декември, а наградният фонд е над 40 000 евро.
Изненадващо народни цени
След като човек разгледа мястото и се запознае с амбициите му, не може да не се шокира от народните цени. Собствениците изрично държат те да са по-ниски от тези в останалите заведения наоколо.
Така на бара бирата струва 2 лева, безалкохолното е 1.60, безалкохолните коктейли са по 3.60, а алкохолните коктейли започват от 5.50. В ресторанта за 10 лева можеш да хапнеш обилно, а цената на една игра на боулинг е 3 лева в по-ранните часове и 5 лева вечерта.
Относно цените на билетите за големите концерти все не могат да се правят крайни изводи - все пак са насрочени само две сигурни световни групи до края на годината.
38 лева за Джо Лин Търнър и 47 за Uriah Heep звучат разумно, но тепърва ще се види доколко хората могат да си ги позволят.
Единствено за коледния концерт на Лили Иванова на 26 декември клубът ще е разделен на различни зони и сумите ще са 50, 80 и 120 лева.
Всичко без чалга
А защо управителите са избрали именно рок насоченост? "Въпрос на наши лични предпочитания", признава Диана.
Тя е категорична, че чалга в Joy Station няма да има никога. За този жанр сцените и без това са предостатъчно.
В екипа обаче са отворени към всякакви други стилове, от фънк и хип-хоп до класическа музика и джаз. Вече са уговорени и доста поп изпълнители, с които датите за свирене до края на годината са запълнени.
Концерт на живо ще има всеки четвъртък, като през октомври на сцената ще се качат БТР, "Мастило", Любо Киров и "Аналгин", през ноември са Белослава и група "Турбо" на Димитър Ковачев - Фънки, а през декември - "Сигнал", Лили Иванова и "Диана Експрес".
Видно е, че засега управителите са заложили на утвърдени имена, защото гонят силно и категорично начало. Но в бъдеще те изразяват готовност да дадат шанс и на по-млади групи.
Въпрос на мениджмънт
Колкото и да е рано за някакви прогнози, очевидно перспективите пред новия клуб изглеждат добри.
Остава да видим дали по стара българска традиция всичко съградено няма да рухне изведнъж. "Събрали сме се хора, които добре ще го управляваме", убедена е Диана. "Всичко е въпрос на мениджмънт".
Все пак, ако сме скептично настроени, лесно можем да открием негативните страни на начинанието. Да, възможно е например Joy Station да се превърне в нещо като монополист и да елиминира по-малките конкурентни заведения.
Но може и да ги съживи и от това да спечели цялата клубна сцена - и то в дългосрочен план. Пожелаваме си именно втория сценарий.
Размерът няма значение
Собственикът на музикалния магазин „Дюкян Меломан" Явор Ганчев също се съгласи да сподели пред Webcafe.bg очакванията си от появата на Joy Station.
Той уточнява, че в София още не може да се говори за "клубна среда", тъй като местата, които предлагат адекватни условия за музика на живо се броят на пръстите на едната ръка. Затова е убеден, че отварянето на нов клуб е стъпка в добра посока.
Според него няма опасност появата на Joy Station да убие по-малките заведения за жива музика. „Това не е случаят "голям супермаркет vs. квартална бакалия", защото в клубовете не се продава един и същи зарзават, а уникална културна програма", казва Явор. „Който успява да бъде адекватен, работи, независимо от размера".
Относно цените на билетите, за него въпросът е дали тези, които могат да си позволят да дадат 40-50 лева ще бъдат достатъчно мотивирани от програмата на клуба. „Има значение не толкова дали концертът е "клубен" и каква е цената, а кой свири и как е представен", смята той.