Ангели-хранители? Или просто интуиция

Случвало ли ви се е да се откажете от пътуване, а после с ужас да научите, че самолетът, с който е трябвало да летите, е попаднал в катастрофа? Група математици от Русия смята, че съществуването на ангели-хранители може и да не е чак толкова шантаво обяснение, пише онлайн изданието news4men.ru.

Статистически данни показват, че хората често се отказват от билети или закъсняват за самолети, на които не е съдено да пристигнат в крайната точка от пътуването, казва руският математик Валерий Исаков.

Исаков е специалист по паранормални явления. Останалите от екипа, който той ръководи, са анализирали данни за полети в последните 20 години. Както става ясно от анализа им, от полети, завършили с катастрофи, са се отказали над 18% от хорат - много повече от тези, които не са се качили на самолет, чийто полет е завършил благополучно.

Според Исаков това е само статистическа аномалия, но някои хора могат и да се опитат да го обяснят с наличието на висши мистични сили.

Подобни изследвания е правил още Джеймс Стантън през 1958 г. Според данните му разбилите се в авиокатастрофи самолети са били пълни средно с 61% от пасажерите, а при благополучните - 76 на сто.

Запознавайки се с изследването на Стантън, известният писател Стивън Кинг решил да направи собствено проучване. Той дава за пример самолет, разбил се в катастрофа, при който 16 души, които са си купили билети, не се качили на борда, а по принцип броят им е не повече от трима. Други 15 човека си резервирали места, но по-късно се отказали.

Писателят смята, че при тези хора е заработила "подсъзнателната система на сигнализация", която по-рано е била добре развита у хората, помагайки им да оцелеят сред дивата природа. В днешно време този механизъм наистина сработва доста по-рядко, но понякога се проявява под формата на интуицията.

#1 Gootin 22.08.2011 в 17:53:59

пълни глупости!!! виж, аз вярвам в шестото чуство, и в провиденитео на съдбата, но това дето се отказваш не го вярвам - просто съдбата ти дава знаци, че не трябва да си на това място по това време, и ако успееш да ги разчетеш правилно - си ОК, ако не - си "пътник". елемтарно Уотсън!

#2 Блуждаещ читател 23.08.2011 в 11:30:41

Ейй много им е лесно на тия "учени" по някакви факти да съчинят теория. И дори винаги изглежда убедително облечена в отвлечени стъкмистики. Но истинската наука изисква от теорията да даде експериментални резултати и то повторяеми и то от много и различни места и експериментатори. А дали това е възможно във въпросния случай???

Новините

Най-четените