Военните в Египет "прочистват" с автомати

Насилието в Египет ескалира с нови 34 жертви и няма скорошни изгледи за умиротворяване на двете страни в конфликта - "Мюсюлмански братя", които подкрепят сваления проислямистки президент Мохамед Морси, и армията, която е на страната на светската опозиция.

След повече от седмица на протести в страната беше извършен военен преврат, а Морси - арестуван.

Най-малко 34 души са били убити от войници в Кайро, съобщи BBC, като се позова на информация от "Мюсюлмански братя".

Според "Мюсюлмански братя", техни членове са били разстреляни от войници, докато протестирали пред казармите на Президентската гвардия, където се смята че Морси е арестуван. От армията, на свой ред, коментираха, че са отблъснали нападение на "терористична група".

От ислямистката организация разказаха, че протестиращите са били нападнати около 4:00 часа сутринта, по време на сутрешната им молитва.

Един от протестиращите разказа, че военните използвали бойни патрони и сълзотворен газ, а според друг - армията използвала само сълзотворен газ срещу демонстрантите, а група от цивилно облечени мъже открила огън по тях.

"Мюсюлмански братя" с призив за въоръжена борба

В писмено изявление Партията за свобода и справедливост (ПСС) - политическото крило на "Мюсюлмански братя", призова "великия народ на Египет на бунт срещу тези, които се опитват да му отнемат революцията с помощта на танковете", съобщи Франс прес, позовавайки се на ислямисткото движение

"ПСС настоява международната общност, международните организации и всички свободни хора по света да се намесят, за да предотвратят нови кланета и появата на още една Сирия в арабския свят", заявиха още от партията.

На свой ред, въоръжените сили на Египет заявиха в комюнике, че терористи са нападнали казармите и сред убитите в сражението е и армейски офицер. 200 души са били задържани, като от тях са били иззети голямо количество оръжие, запалителни бомби и муниции.

Салафитите прекратяват преговорите за временното правителство заради клането

Макар всички подробности около кръвопролитието още да не са ясни, вече има и политически последици. Салафитите-хардлайнери от партията "Нур" обявиха, че прекратяват участието си в преговорите за избиране на временно правителство на страната заради "клането".

Политическата сила подкрепяше плановете на военните за демократичен преход, но настояваше "Мюсюлмански братя" да не бъдат изолирани от него.

Военните предложиха пътна карта след свалянето на Морси - суспендиране на Конституцията, изготвена по негово време, и нови избори, които да подготви временното правителство.

Заради размириците в страната обаче не може да се стигне дори до кабинет, макар че премиерът вече е факт. Преди ден бившият генерален директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Мохамед ел Барадей стана новият премиер на Египет.

Ел Барадей беше спряган и като кандидат за президент от протестиращи на "Тахрир" при свалянето на управлявалия повече от 30 години Хосни Мубарак

Мандатът на Мохамед ел Барадей му беше възложен от временния президент на Египет Адли Мансур. 

Кандидатурата на Ел Барадей, който е един от водачите на либералната опозиция в Египет, беше предложена на среща между Мансур и ръководството на движението "Тамаруд", което стана главен инициатор на масовите протести на 30 юни в страната.

Новините

Най-четените